Afera korupcyjna: trzy osoby oskarżone o ustawianie spotkań Cracovii
Trzy osoby zostały oskarżone o udział w ustawianiu meczów Cracovii. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego Kraków Krowodrzy.
2015-06-25, 18:30
Powiązany Artykuł
Wśród oskarżonych jest 58-letni były obserwator PZPN Jacek P., któremu postawiono 28 zarzutów dotyczących ustawiania meczów Cracovii, ale też i Podbeskidzia Bielsko-Biała. Jacek P. nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień - podał blog Piłkarska Mafia.
Kolejny z oskarżonych to 43-letni Rafał R., który ma na koncie cztery zarzuty dotyczące meczów Cracovii. On także nie przyznał się do winy.
Trzecim oskarżonym jest 43-letni były sędzia Piotr W., który usłyszał dwa zarzuty. Przyznał się do nich i złożył wyjaśnienia.
REKLAMA
W uzasadnieniu aktu oskarżenia czytamy, że jednym z klubów, które drogą przestępczą dążyły do osiągnięcia założonego w sezonie 2003/2004 celu sportowego - awansu z II ligi do I ligi (obecnie zwanej Ekstraklasą) była właśnie Cracovia.
Według śledczych - osobą, która systemowo składała propozycje korupcyjne i wręczała łapówki arbitrom meczów Cracovii był w tamtym okresie Jacek P. - osoba niezwiązana formalnie z Cracovią. Był on wówczas obserwatorem PZPN, a wcześniej doświadczonym sędzią ligowym i międzynarodowym. Te doświadczenia pozwalały mu na uzyskiwanie informacji o obsadzie sędziowskiej na dane spotkania i proponowanie arbitrom korzyści majątkowych za ustawianie spotkań.
Przy okazji kilku spotkań Jacek P., według prokuratury, współpracował z Rafałem R. - wówczas członkiem stowarzyszenia kibicowskiego wspierającego klub. Rafał R. miał wręczać pieniądze sędziom.
REKLAMA
Prokuraturze nie udało się ustalić skąd pochodziły środki finansowe na łapówki, jednak - jak pisze w akcie oskarżenia prokurator Krzysztof Grzeszczak - "z dużym prawdopodobieństwem założyć należy, że mimo niewątpliwej sympatii do Cracovii Jacek P. nie przeznaczał na ten cel własnych pieniędzy". Według śledczych Jacek P. - jako kibic Cracovii był powiązany towarzysko z działaczami klubu.
W sezonie 2003/2004 Cracovia zajęła ostatecznie trzecie miejsce, dające udział w meczach barażowych o awans do I ligi. Jak pisze autor aktu oskarżenia - w zakresie skuteczności korupcyjnej, wskazani przedstawiciele Cracovii nie byli w stanie wygrać konkurencji z reprezentującymi interesy Pogoni Szczecin i Zagłębia Lubin. To właśnie te dwa kluby zajęły dwa pierwsze miejsca w tabeli zapewniające bezpośredni awans. Cracovia wygrała jednak baraże z Górnikiem Polkowice (dwa razy - u siebie i na wyjeździe zwyciężyła 4:0) i również awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej.
man, PolskieRadio.pl, pilkarskamafia.blogspot.com
REKLAMA
REKLAMA