Autokary z dziećmi nie będą czekać na granicy, e-Booking KIDS to nowy system przygotowany przez MF
Dzięki systemowi e-Booking KIDS, autobusy z dziećmi ominą kolejki na granicy i zostaną odprawione priorytetowo poinformował dyrektor departamentu Służby Celnej w resorcie finansów Piotr Daniel.
2015-06-26, 18:16
Autobusy z dziećmi ominą kolejki na granicy i zostaną odprawione priorytetowo - poinformował PAP dyrektor departamentu Służby Celnej w resorcie finansów Piotr Daniel. Przewoźnik musi jednak skorzystać z przygotowanego przez MF systemu e-Booking KIDS.
Sprawdzony system
e-Booking KIDS to rozwinięcie systemu, który działa od kilku lat – e-booking BUS. System przygotowany i uruchomiony po raz pierwszy w związku z Euro 2012. Dzięki wpisaniu lub przekopiowaniu do systemu danych wszystkich podróżujących autobusem, kierowcy i danych rejestracyjnych pojazdu, służby graniczne i administracja celna mogą wcześniej dowiedzieć się, kto zjawi się na granicy i prowadzić swego rodzaju analizę ryzyka i przygotować się do odprawy.
- To skraca cały proces odprawy na przejściu granicznym. Z reguły nie trwa ona dłużej niż 10 minut - wyjaśnił Piotr Daniel. - Do usługi dołożyliśmy następnie możliwość rezerwacji godziny przekroczenia granicy i odprawy. W sytuacji, gdy zbyt wielu przewoźników wybiera tę samą godzinę, system sugeruje zapis na inną dogodną godzinę, najczęściej kolejną - dodał. Gdy większa liczba autobusów umówiona jest na jedną konkretną godzinę, służby skierują do ich obsługi większą liczbę funkcjonariuszy.
Internetowa aplikacja rozwiąże problem kolejek na granicy
W zeszłym roku, ministerstwo postanowiło uruchomić podobną usługę, adresowaną do przewoźników przewożących dzieci - e-Booking KIDS. Dzięki niej autobusy z dziećmi można umówić na granicę na konkretną godzinę, poza tym będą one odprawione w pierwszej kolejności.
REKLAMA
- Zauważyliśmy, że w okresach wzmożonego wakacyjnego ruchu, czy w czasie ferii dość dużo wycieczek z dziećmi przekracza granicę. W związku z tym w zeszłym roku umożliwiliśmy skorzystanie z usługi e-Booking KIDS. Dzięki niej każda wycieczka, w której podróżuje więcej niż 70 proc. dzieci i została zgłoszona przez system będzie przez nas traktowana priorytetowo. Niezależnie od tego, ile autokarów jest w danym momencie na granicy, autobusy z dziećmi zawsze odprawiamy szybciej - podkreślił Piotr Daniel.
Z systemu można skorzystać logując się na stronie www.granica.gov.pl. Po zalogowaniu przewoźnik może pobrać specjalne oznaczenie na autokar. - Autobus oznaczony symbolem e-Booking KIDS będzie od razu zidentyfikowany przez służby celne oraz poprowadzony przez nie - zapewnił dyrektor departamentu Służby Celnej. Piotr Daniel zaapelował do przewoźników, by zaoszczędzili stresu dzieciom i korzystali z systemu.
- Odprawa zarezerwowana przebiega dużo sprawniej. Dzieci nie tylko gorzej znoszą podróże, tym bardziej oczekiwanie w upale. A początek wakacji i dłuższe weekendy to kumulacja turystycznych przejazdów autokarowych przez granicę - podkreślił Piotr Daniel. Zaznaczył, że usługa e-Booking KIDS to autorskie rozwiązanie polskiej służby celnej. Z danych resortu finansów wynika, że do tej pory skorzystano z niego już blisko 80 razy. W 2014 roku było 59 zgłoszeń, w 2015 roku - 18.
Skorzystają nie tylko autokary z dziećmi
Daniel zapowiedział, że na przełomie sierpnia i września ruszy kolejna usługa. Tym razem adresowana do przewoźników towarowych e-booking TRUCK.
- Bardzo intensywnie pracujemy nad tym rozwiązaniem. Planujemy wdrożyć ten system pilotażowo na przełomie sierpnia i września na dwóch przejściach granicznych - w Koroszczynie i Grzechotkach. Polska ma najbardziej obciążoną granicę lądową, jeśli chodzi o ruch towarowy. Pilotaż pomoże sprawdzić, jak działa system. Obecnie przygotowujemy system informatyczny i procesy komunikacyjne - powiedział.
Wyjaśnił, że usługa polega na rezerwacji miejsca na granicy i odprawy celnej na konkretną godzinę, co przenosi kolejkę ze świata realnego w świat wirtualny. - W tym przypadku skala rozwiązania jest dużo większa niż w przypadku działających już systemów rezerwacji. Tu mamy do czynienia z permanentnym napływem pojazdów na przejścia graniczne - zaznaczył Piotr Daniel.
PAP, fko
REKLAMA
Polecane
REKLAMA