Wojciech Kreft o upadku doradztwa zawodowego
– W powiatowych urzędach pracy dochodzi do agonii doradztwa zawodowego – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft. Przedstawiciel Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP tłumaczył, dlaczego poradnictwo zawodowe traci na znaczeniu.
2015-06-30, 16:35
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że pierwszym błędem w funkcjonującym po roku 1989 systemie urzędów pracy było ich oddanie pod zwierzchnictwo samorządów.
– Przestał istnieć system. Nie mieliśmy już jednolitych szkoleń i wsparcia. Ministerstwo Pracy cały czas koordynowało i próbowało wdrażać standardy itd., ale to już nie było to samo. Poradnictwo pracy działało coraz lepiej, ale przez ostatnie dwa lata zostało zupełnie zniszczone – wyjaśniał Wojciech Kreft.
Gość Polskiego Radia 24 dodał, że obecnie doradca zawodowy nie ma czasu na poświęcenie wystarczającej uwagi osobie poszukującej pracy.
– Doradca zawodowy dokonuje rejestracji, wybiera instrument pomocowy np. staż itp. Problem w tym, że jest to praca urzędnika, który odpowiada na potrzeby klienta, a nie doradztwo zawodowe. Bezrobotny potrzebuje wsparcia i konieczna jest indywidualna praca – powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.
Więcej o problemach doradztwa zawodowego w całości rozmowy z Wojciechem Kreftem.
Polskie Radio 24/gm