Sztuka tworzenia animacji filmowej
Artystyczne filmy animowane zdobywają uznanie widzów na Zachodzie, ale w Polsce nadal pozostają sztuką niszową. Scenarzysta i producent filmowy Piotr Furmankiewicz opowiadał w Polskim Radiu 24, jak na świecie i w kraju radzi sobie polska animacja.
2015-07-01, 13:34
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że Polacy nie mają zbyt dobrego rozeznania w artystycznych filmach animowanych. Zwykle traktują oni animację, jako film rysunkowy skierowany głównie do młodszego odbiorcy.
– W Polsce przyjęło się, że film animowany jest kreskówką dla dzieci, która trwa zaledwie chwilkę. Za granicą jest to jednak poważna dziedzina twórczości, dla której są organizowane odrębne festiwale. Nasi twórcy bardzo dobrze odnajdują się na przeglądach animacji artystycznej, wystarczy wspomnieć choćby Tomasza Bagińskiego – mówił Piotr Furmankiewicz.
Zdaniem producenta filmowego szansą na upowszechnienie animacji artystycznej w Polsce jest jej prezentacja przed seansem kinowym.
– Istnieje bardzo duża chęć oglądania animacji. Ludzie bardzo lubią, gdy przed dużą forma filmową pojawia się krótka animacja zamiast reklam. Na razie tylko kina studyjne pozwalają na oglądanie filmów animowanych przed projekcją właściwego obrazu – powiedział scenarzysta.
REKLAMA
Więcej o procesie tworzenia filmów animowanych i samych twórcach w całości rozmowy z Piotrem Furmankiewiczem.
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
Polecane
REKLAMA