Upał im niestraszny. Wbiegli na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki

30 pięter i prawie 800 stopni - z takim wyzwaniem zmierzyli się uczestnicy sobotniego biegu im. Stanisława Tyma w PKiN. Impreza upamiętnia szarżę bohatera filmu "Miś" - Ryszarda Ochódzkiego na 30. piętro Pałacu i przypomina o 60. urodzinach budynku.

2015-07-04, 17:39

Upał im niestraszny. Wbiegli na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury. Foto: Wikimedia Commons, Nnb

Posłuchaj

Wbiegli na 30 piętro PKiN (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zawodnicy, mimo upału, wystartowali przed wejściem głównym do Pałacu Kultury od strony ul. Marszałkowskiej. W biegu wzięło udział około czterystu osób. Dziesięć najlepszych kobiet i dziesięciu najlepszych mężczyzn w nagrodę wystartowało w biegu na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wśród pań najlepszy wynik uzyskała Iwona Wiecha, wśród panów Jakub Pudełko.

Na finalistów biegu, na 30. piętrze czekał Stanisław Tym, który w filmie "Miś" Stanisława Barei, wbiegał po schodach Pałacu na 30. piętro PKiN, aby dostarczyć ministrowi przetłumaczony list. Aktor mówił, że czuje się zaszczycony. Cieszył się ze spotkania z młodzieżą. - To przyjemne, że można się z nimi spotkać i popatrzeć jak biegną - powiedział.

(źródło: TVN24/x-news)

Po serii eliminacyjnej odbyły się biegi finałowe pań i panów. 10 najlepszych w każdej kategorii stanęło w szranki w emocjonującym biegu pościgowym.

Na trasie na zawodników czekało kilka utrudnień polegających m.in. na: zbieganiu w dół zaraz za wejściem głównym, pokonywaniu różnej wielkości klatek schodowych (od 1 do 6 piętra przestronna marmurowa klatka schodowa; od 6 do 30 typowa klatka schodowa zwężająca się ku górze), różnej wysokości pięter i stopni schodowych.

Trasa zawodów została oznakowana strzałkami. Dodatkowo przy trasie byli rozstawieni wolontariusze i ratownicy medyczni.

Główną nagrodą biegu jest puchar prezydent Warszawy. Ponadto wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, otrzymali na mecie pamiątkowy medal i wodę.

60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki

W te wakacje będą również świętowane 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. 22 lipca 1955 r., w rocznicę Manifestu PKWN, po raz pierwszy pałac otwarto dla zwiedzających. Pałac stanął w zaledwie 10 lat po zakończeniu II wojny światowej i 11 lat po Powstaniu Warszawskim.

Od 3 lipca można zwiedzać podziemia Pałacu Kultury i Nauki. - Uruchomiliśmy na stałe zwiedzanie podziemi. To była główna atrakcja tegorocznej Nocy Muzeów, spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że chcemy, aby warszawiacy i turyści mieli możliwość odbywania tych wycieczek częściej niż raz w roku - powiedział członek zarządu PKiN Sebastian Wierzbicki.

Po 1989 roku pojawiały się głosy, by zburzyć Pałac. Władze Warszawy nigdy jednak nie zdecydowały się na ten krok.

IAR,PAP,kh, asop

Polecane

Wróć do strony głównej