Legendarna fabryka pianin z Kalisza
Przetrwała dwie wojny światowe, działała niemal 130 lat, w jej budynkach powstawały pianina i fortepiany, którymi zachwycano się na całym świecie. Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu to legendarne miejsce, które zapoczątkowało wielki przemysł muzyczny w Polsce.
2015-07-04, 15:08
Posłuchaj
Właścicielami tego niezwykłego miejsca byli przedstawiciele kilku pokoleń rodu Fibigerów. Za datę powstania fabryki uważa się rok 1878, kiedy Gustaw Arnold Fibiger zbudował w założonym pięć lat wcześniej warsztacie pierwszy fortepian. W zakładzie wytwarzano pianina oraz fortepiany. Został on rozbudowany w czasach PRL, ale upadł w roku 2007.
– Fibigerowie stworzyli wielki przemysł muzyczny w Polsce. Powstanie fabryki wiązało się z ogromną miłością do pianin i fortepianów. Wytwórnia powstała w Kaliszu ponieważ to miasto w XIX wieku było bardzo atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Gwarantowało stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, a przyjaźnie nastawione władze chętnie udzielały kredytów na rozpoczęcie działalności – powiedziała w Polskim Radiu 24 Elwira Fibiger, potomkini założycieli legendarnej Fabryki Fortepianów i Pianin.

Elwira Fibiger przyznała, że wydarzeniem, które odcisnęło tragiczne piętno na historii fabryki był okres I wojny światowej. W sierpniu 1914 wojska niemieckie przypuściły atak na Kalisz. Miasto zostało doszczętnie zniszczone. W odwecie za pomoc mieszkańcom przez Gustawa Fibigera, który udostępnił zapasy wody znajdujące się w fabryce do gaszenia miasta, Niemcy zrujnowali samą fabrykę.
REKLAMA
– Pradziadek starał się uratować jak największą liczbę ludzi i ich dobytek. Z zemsty Niemcy praktycznie zrównali z ziemią jego zakład. Gotowe instrumenty, które stały w ogromnych magazynach, zostały zdewastowane. Zniszczono także dużą część maszyn. Potrzeba było wielu lat, by fabryka zaczęła normalnie funkcjonować – dodała.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA