Bloki z wielkiej płyty do przeglądu: mieszka w nich 14 mln Polaków
Sejmowa dyskusja w podkomisji nad projektem ustawy o rewitalizacji wywołała pytania o budynki wykonane w technologii wielkiej płyty. Ich trwałość była przewidywana na 50-70 lat, stąd konieczność ich przeglądu technicznego.
2015-07-19, 07:45
Józef Lassota, poseł PO, były prezydent Krakowa, podkreśla, że problem ten nie jest ujęty osobno w projekcie ustawy o rewitalizacji. Dotyczy on nie tylko poszczególnych miast, ale całego kraju.
– Dziś nie trzeba jeszcze gwałtownie przystępować do różnych działań, ale są poważne symptomy, że to budownictwo będzie wymagało systemowego podejścia. Musi to być rozwiązane w skali kraju, ale ta ustawa nie daje takiej możliwości – analizuje Józef Lassota.
Modernizacja wielkiej płyty nie jest rewitalizacją
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski wyjaśnia, że choć budynki z wielkiej płyty nie zostały osobno ujęte w ustawie o rewitalizacji, ich modernizacja może być elementem procesów rewitalizacyjnych.
– Jeśli w osiedlu mieszkaniowym występują negatywne zjawiska społeczne, którym będziemy chcieli przeciwdziałać w procesie rewitalizacyjnym, to oczywiście także modernizacją budynków może być elementem rewitalizacji – wyjaśnia Paweł Orłowski.
REKLAMA
Zdaniem wiceszefa MIiR tam, gdzie nie ma patologii społecznej, modernizacja budynków z wielkiej płyty sama w sobie rewitalizacją nie jest. – W wypadku budynków w złym stanie technicznym będziemy robić remonty – twierdzi Paweł Orłowski.
Paweł Orłowski dodaje, że resort infrastruktury i rozwoju zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej stworzenie konsorcjum celem gruntownego opracowania metodologii badania budynków z wielkiej płyty.
Wielka płyta przewidziana na 50-70 lat
Wielka płyta była podstawową technologią budowlaną w latach PRL. W całym kraju powstały 4 mln mieszkań z wielkiej płyty. Są one dziś domem dla około 12 mln Polaków, z czego około 1,5 mln w województwie śląskim. W momencie stawiania ich żywotność szacowano na 50-70 lat, a więc dla części bloków z wielkiej płyty czas się kończy.
Czy wielka płyta się rozsypie?
– Obowiązkiem parlamentu i rządu jest weryfikacja założeń technologicznych tego systemu. Trzeba jednoznacznie określić, czy wielka płyta stwarza zagrożenie dla jej mieszkańców, czy nie. Przecież już dziś możemy podać przykłady odrywających się balkonów czy fragmentów ścian – mówił na posiedzeniu komisji infrastruktury poseł Andrzej Adamczyk z PiS.
REKLAMA
Bartosz Dyląg
Polecane
REKLAMA