Konwencja programowa Nowoczesnej. Petru: nie wybierajmy między IV RP a bylejakością
Racjonalizm, odpowiedzialność i wolność - to filary programu stowarzyszenia Nowoczesna. Jego założenia zostały przedstawione na warszawskiej konwencji.
2015-07-18, 21:22
Posłuchaj
Gości powitał przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, który przypominał, że postulaty to wynik ponad półtoramiesięcznych konsultacji, w których uczestniczyło 20 tysięcy osób. - Tak szerokich konsultacji programowych nigdy w Polsce nie przeprowadzono - zaznaczył Ryszard Petru. Przekonywał, że Polsce jest potrzebny skok cywilizacyjny, który wyrwie nasz kraj z marazmu, ponieważ "nie jesteśmy skazani na wybór między IV RP a bylejakością". - Dzisiaj jesteśmy to winni pokoleniu, które zarabia 2 tysiące na rękę - dodał.
"Populizm light lub hard"
Ryszard Petru nie szczędził też krytyki Platformie i PiS mówiąc, że te partie nie zmienią już Polski i nie mają nic do zaoferowania poza populizmem. Pierwsza z nich proponuje dopłaty do minimalnej pensji, a druga 500 złotych na dziecko. - Czy od tego Polska będzie lepsza, czy od tego stanie się krajem, który nie jest montownią, ale wytwarza najwyższej jakości dobra? - pytał retorycznie lider Nowoczesnej. - To jest taki populizm, albo w wersji hard, albo w wersji light - podkreślał.
Co proponuje Nowoczesna?
Ryszard Petru dodał, że program jego stowarzyszenia był pisany dla obywateli, a nie dla partii politycznych. Wśród pomysłów Nowoczesnej są między innymi wzmocnienie samorządów, uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji czy wprowadzenie udogodnień podatkowych dla przedsiębiorców.
Jak mówił Petru, założenie programowe stowarzyszenia ogniskują się wokół czterech haseł: "obywatel w centrum", "żadnych głupich obietnic", "wykorzystać każdy talent", "obywatele, a nie politycy zmieniają kraj".
REKLAMA
Podkreślił, że jego zdaniem Polska potrzebuje wielkiej wizji - takiej, jak wtedy, gdy nasz kraj wchodził do NATO oraz "profesjonalnej ekipy", która tę wizje wprowadzi w życie. Zapewnił, że on tę ekipę ma.
Finansowanie partii, podatki, przedsiębiorcy
Program Nowoczesnej - zaznaczył - powstał w oparciu o wyniki konsultacji z obywatelami, prowadzonymi w całym kraju.
Zakłada m.in.: zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa i zastąpienie go finansowaniem poprzez mikrowpłaty dokonywane przez internet, głosowanie przez internet oraz kadencyjność polityków.
Proponował też wprowadzenie 18-proc. liniowego podatku VAT, "reset podatkowy" - czyli darowanie długów, połączone z akcją "płacę podatki w Polsce", a także likwidację przywilejów emerytalnych i podatkowych dla nowo wchodzących na rynek pracy - m.in. KRUS dla rolników czy wcześniejszych emerytur dla górników. Przekonywał, że wprowadzi to gospodarkę na nowe tory oraz umożliwi sfinansowanie emerytur i pomocy społecznej z prawdziwego zdarzenia.
REKLAMA
Kolejne propozycje dotyczyły udogodnień dla młodych przedsiębiorców - zaproponowano m.in. dwuletnie zwolnienie z podatków dla firm, które mają zysk do 100 tys. zł rocznie.
Pielęgniarki, szkolnictwo i kultura
Zdaniem Petru jedyną grupą zawodową z tzw. budżetówki, której dziś należy dać dużo wyższe wynagrodzenia są pielęgniarki, których - jak zauważył - niedługo zabraknie, jeśli ich zarobki się nie zmienią. Według niego reformy wymaga cały system opieki zdrowotnej; zaproponował m.in. wprowadzenie dobrowolnych ubezpieczeń społecznych.
Reforma - zdaniem Petru - powinna objąć też szkolnictwo. Nowoczesna chce m.in., by powstał narodowy program nauki języka angielskiego, a także wprowadzenia bonów edukacyjnych finansowanych państwo oraz kredytów studenckich. Proponuje też zwiększenie liczby szkół zawodowych oraz wprowadzenie programów przygotowujących do pracy - realizowanych już od poziomu gimnazjów.
Zmiany - zdaniem Petru - wymaga dziś kultura, dlatego Nowoczesna chce, aby 1 proc. podatku CIT był przeznaczany na ten cel.
REKLAMA
Rejestracja nazwy
Ryszard Petru swoją inicjatywę przedstawiał od początku jako NowoczesnaPL i pod taką nazwą działać miało stowarzyszenie. - Z powodu przeciągającego się w nieskończoność procesu rejestracji stowarzyszenia NowoczesnaPL w Warszawie, zarejestrowaliśmy stowarzyszenie Nowoczesna w Rzeszowie - wyjaśniał Petru na początku lipca.
IAR, PAP, bk
REKLAMA