Stany Zjednoczone podejmują dialog z reżimami
W Waszyngtonie po 54 latach ponownie otworzono kubańską ambasadę. To kolejny etap dialogu na linii Stany Zjednoczone-Kuba. O tym, jak Ameryka układa sobie stosunki z reżimami rozmawiali goście Atlasu Politycznego.
2015-07-20, 21:19
Posłuchaj
Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States nie miał wątpliwości, że powrót kubańskiej ambasady jest wielką zmianą.
– To zupełne przewartościowanie w stosunkach amerykańsko-kubańskich i nieprzewidziane przez nikogo. Negocjacje trwały od dłuższego czasu i z perspektywy Obamy jest to odwrócenie się od polityki, która nie przynosiła skutku przez ostatnie pół wieku – ocenił ekspert.
– Społeczeństwo amerykańskie ma dość rozwiązywania spraw poprzez interwencje zbrojne. Pokojowa nagroda Nobla dla Baracka Obamy była swoistą zaliczką na początku kadencji, z której teraz prezydent się wywiązuje. Z jednej strony znajduje się Kuba, a z drugiej Iran – dodał Andrzej Jonas z The Warsaw Voice.
W audycji gościł także były ambasador w krajach afrykańskich Grzegorz Waliński. Opowiadał o Senegalu, gdzie rozpoczyna się historyczny proces byłego dyktatora Czadu Hissena Habre. To pierwszy w pełni afrykański proces, niejako w buncie przeciwko Międzynarodowemu Trybunałowi w Hadze.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Grzegorz Dobiecki.
Polskie Radio 24/gm
Polecane
REKLAMA