Dwa oblicza konfliktu w Jemenie

Ok. 100 osób zginęło w wyniku niedzielnego ostrzału rebeliantów Huti w jemeńskim Adenie. Na czym polega konflikt w Jemenie? O tym w Świecie w Powiększeniu mówił Tadeusz Strójwąs, były ambasador RP w tym kraju.

2015-07-22, 21:02

Dwa oblicza konfliktu w Jemenie
Pogrzeb milicjantów Houthi zabitych w zamachu bombowym w mieście Sana w Jemenie/fot.EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA

Posłuchaj

22.07.15 Tadeusz Strójwąs: „Al-Huti ma poparcie Teheranu "
+
Dodaj do playlisty

– Konflikt w Jemenie ma dwa oblicza. Wewnętrznie prowadzona jest walka o władzę. Regionalnie natomiast trwa konflikt między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Historia konfliktu sięga przynajmniej 2004 roku. Wówczas szyiccy al-Huti rozpoczęli bardzo silną rebelię antyrządową, która trwała do 2010 roku. Konflikt jednak nie wygasł. Były prezydent Jemenu Alim Abd Allah Salahe ze wsparciem Teheranu połączył się z al-Huti i opanował cały Jemen. Przeciwko nim obecnie występują prorządowe wojska wspierane przez Arabię Saudyjską.  Ostrzelany w niedzielę Aden jest strategicznym punktem dla wszystkich stron.

– W Adenie trwają zacięte walki między prorządowymi wojskami i szyickimi jednostkami al-Huti. Jeśli Arabia Saudyjska będzie nadal popierać wojska prorządowe, to wojna będzie się rozszerzała na północ – powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Strójwąs.

Dr Spasimir Domaradzki, europeista i politolog z Uczelni Łazarskiego mówił w Świecie w Powiększeniu natomiast o ewentualnym przyjęciu Czarnogóry do NATO oraz jej drodze do bycia członkiem Unii Europejskiej.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/dds

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej