Milionerzy w Polsce nie pracują. Trzeba podnieść im podatki?
W Polsce przybywa milionerów. Liczba podatników PIT, których dochody w 2014 roku przekroczyły milion złotych, wynosi ponad 1500 osób. To o 11proc. więcej niż rok wcześniej.
2015-07-23, 09:34
Posłuchaj
O tym z czego żyją polscy milionerzy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Witold Michałek, ekspert BCC (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Milionerzy zazwyczaj nie pracują. - Przede wszystkim tymi milionerami w Polsce są osoby, które żyją z kapitału, który wcześniej był zgromadzony i nie prowadzą bezpośrednio działalności gospodarczej. Żyjąc czy to z giełdy, czy z nieruchomości można mieć dochody, które przekraczają milion złotych rocznie – wyjaśnia Witold Michałek, ekspert BCC.
Politycy chcą podnieść podatki
Zarówno po lewej jak i po prawej scenie politycznej nie brakuje głosów by zmienić podatki. Większość z polskich milionerów płaci 19 proc. podatku liniowego - jednak pojawiają się pomysł, by płacili więcej. - Mówi się nawet o podatku na poziomie 39 proc. - komentuje Witold Michałek, ekspert BCC. - Te pomysły, o których mówimy trzeba podzielić na dwie grupy. Jeżeli chodzi o zyski kapitałowe to może powinny być one wyżej oprocentowane, bo nie wiążą się one bezpośrednio z działalnością gospodarczą. Natomiast jeśli te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, a ich dochód jest na tyle duży, że znaleźli się w gronie milionerów, opodatkujemy bardziej, to osłabiamy ich firmy. Dlatego, że zdecydowana większość tych osób, przeznacza swoje dochody na rozwój firm – podkreśla specjalista.
Bogaci przedsiębiorcy to zysk dla państwa
Osoby, które prowadzą firmy osiągające sukces wspierają całą gospodarkę. - To jest wartość dodana dla wszystkich, z którymi te firmy się stykają, dla pracowników, dla kontrahentów i oczywiście dla państwa. Dzięki takim działaniom zwiększa się potencjał podatkowy firmy – podkreśla rozmówca.
Wyższe podatki to zysk dla rajów podatkowych?
- Należy się liczyć także z tym, że do póki są raje podatkowe, to jest chęć tych najbogatszych osób, by uciekać od wysokich podatków. W Polsce podatki nie są na tyle wysokie, by działo się to na dużą skalę. Ale to się może oczywiście zmienić – ostrzega specjalista.
REKLAMA
Najwięcej milionerów jest w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Ale najszybciej przybywa ich w Polsce Wschodniej - w województwie świętokrzyskim i podlaskim.
Polacy coraz bogatsi. Prawie 16 tys. milionerów w 2014 roku
Agencja TVN/x-news
Kamil Piechowski, abo
REKLAMA
REKLAMA