ZIO 2022: czynnik polityczny stoi za wyborem Pekinu?

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki uważa, że wygrana Pekinu w staraniach o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku to efekt m.in. udanej i zorganizowanej z rozmachem kampanii informacyjnej.

2015-07-31, 18:04

ZIO 2022: czynnik polityczny stoi za wyborem Pekinu?

Posłuchaj

Zdaniem Andrzeja Persona zimowe igrzyska olimpijskie powinny odbywać się w Europie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Wydaje mi się, że na wybór Pekinu niewątpliwy wpływ miały czynniki ekonomiczne i polityczne. W ostatnim okresie Chiny podjęły ogromną kampanię promocyjną, która jak się okazało dała zwycięski efekt - powiedział Kraśnicki.

Czytaj dalej
pekin 1200.jpg
Pekin będzie gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku

Szef polskiego ruchu olimpijskiego wyraził przy okazji żal, że w decydującej rozgrywce zabrakło Krakowa. Miasto wycofało się ze starań o prawo organizacji ZIO 2022, po tym jak w referendum większość biorących w nim udział wypowiedziała się przeciwko igrzyskom pod Wawelem.

- Z jednej strony, to wybór bardzo dobry, bo rzeczą oczywistą jest, że Chińczycy zorganizują kolejną wielka imprezę na wysokim poziomie. Wcześniej gościli letnie igrzyska olimpijskie w 2008 roku oraz letnie igrzyska olimpijskie młodzieży w 2014 roku w Nankinie. Z drugiej zaś żal mi Kazachstanu i Ałmatów, którzy mogli dostać historyczną szansę dla kraju i regionu - stwierdził z kolei sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński.

REKLAMA

W piątek na sesji MKOl w Kuala Lumpur Pekin pokonał Ałmaty różnicą zaledwie czterech głosów. Chińskie miasto otrzymało 44, a kontrkandydat - 40.

Źródło: CNN Newsource/x-news

bor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej