Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. "To była walka o ideę wolności"
Uroczystości w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego połączyły polityków. W mszy polowej i Apelu Poległych na Placu Krasińskich wspólnie uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent - elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz i kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na szefa rządu Beata Szydło, a także prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.
2015-07-31, 21:42
Posłuchaj
Uroczystości w wigilię rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- Z perspektywy 71 lat, jakie mijają od wybuchu Powstania Warszawskiego, bardziej rozumiemy i doceniamy zbrojny czyn mieszkańców stolicy. Wszyscy oni: dorośli i młodzież, duchowni i świeccy, ludność cywilna, wojsko i harcerze zespolili się razem, aby oznajmić światu "Jeszcze Polska nie zginęła!". Swoją postawą i zaangażowaniem głosili, że wolność jest wartością tak cenną, że należy w jej obronie razem walczyć, razem przelewać krew, a nawet ofiarować życie - powiedział w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.
Hierarcha podkreślił, że powstańcy, którzy przeszli przez "piekło wojny", również po jej zakończeniu ponownie byli wtrącani "w otchłań cierpienia, prześladowań i śmierci". - Próbowano nawet zabić pamięć o bohaterach narodowych, grzebiąc ich w bezimiennych dołach śmierci. Jednak ci, którzy ocaleli, dawali i nadal dają świadectwo prawdzie - zaznaczył.
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
Zaapelował też o pokój na świecie. - W ten szczególny wieczór, w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sercu niezłomnej stolicy, skierujemy apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie walk i rozlewu krwi w tak wielu rejonach świata - mówił ordynariusz polowy.
REKLAMA
Na zakończenie homilii biskup polowy - wzorem papieża Franciszka - zwrócił się z apelem o "dar pojednania i pokoju", aby "nie powtórzyły się już błędy z przeszłości, lecz aby wyciągnięto lekcję z historii, sprawiając, że coraz bardziej będą przeważały racje pokoju za pośrednictwem cierpliwego i odważnego dialogu".
"Powstanie Warszawskie było walką o ideę wolności"
Później głos zabrał m.in. prezes Związku Powstańców Warszawskich. Generał Zbigniew Ścibor-Rylski mówił, że od zakończenia walki o Warszawę świat zmienił wręcz w sposób zaskakujący, a świadczy o tym fakt, że jesteśmy w sojuszu z wrogiem z czasu II wojny. Generał podkreślał, że teraz razem sprzeciwiamy się dominacji silniejszych państw nad słabszymi, potępiamy dyskryminację rasową i narodowościową. Jeśli tak jest - mówił powstaniec - "to warto rozważyć czy Powstanie Warszawskie nie jest najbardziej wymownym symbolem walki o te wartości?".
Generał Ścibor-Rylski wyraził też wdzięczność za podtrzymywanie pamięci o PW i podziękował wszystkim, którzy wraz z powstańcami oddają hołd poległym przed 71 laty. - Powstanie Warszawskie było walką o ideę wolności - zakończył.
"Najpiękniejszym pomnikiem powstania - wolna Polska"
- To była dramatyczna próba ratowania polskiej wolności - tak o Powstaniu Warszawskim podczas piątkowej uroczystości mówił Bronisław Komorowski. Podczas przemówienia prezydent podziękował powstańcom za walkę w imię wolności. Powiedział też, że najpiękniejszym pomnikiem powstania, jest wolna Polska.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
Prezydent Komorowski zaznaczył, że wolność, którą możemy się dziś cieszyć, jest częścią tej samej walki, którą stoczyli 71 lat temu powstańcy. Podkreślił, że wolny kraj jest najpiękniejszym pomnikiem zwycięstwa żołnierzy walczących w 1944 roku.
"Stanęliście do boju o prawo do wolności"
Warszawiacy starają się być wierni wartościom, które wyznawali powstańcy. Mówiła o tym prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz w przemówieniu, wygłoszonym podczas uroczystości z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezydent powiedziała, że mieszkańcy Warszawy co roku wspominają i modlą się za powstańców. Starają się też kultywować takie wartości, jak wolność, miłość Ojczyzny, wierność, męstwo, przyjaźń, a nade wszystko odpowiedzialność. Gronkiewicz-Waltz podziękowała powstańcom za przekazywanie prawdy o narodowym zrywie i kultywowanie pamięci o nim.
REKLAMA
Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że dzisiejsza stolica jest inna, niż przedwojenna, ale to ciągle ta sama Warszawa, nieujarzmiona i niepokonana. Podkreśliła, że Warszawa ma dług wdzięczności wobec pokolenia powstańców. - Stanęliście do boju o prawo do wolności i samostanowienia dla przyszłych pokoleń. Polacy i wszyscy mieszkańcy stolicy pamiętamy, kłaniamy się wam i dziękujemy za to - zakończyła prezydent Warszawy.
PAP/IAR/aj
REKLAMA