Będzie kolejna transza pomocy dla Ukrainy. MFW: tempo spadku gospodarczego spowolniło

Zgodnie z zapowiedziami zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakończył w piątek przegląd drugiego programu pomocowego dla Ukrainy, co - jak poinformowano w komunikacie - umożliwia wypłatę Ukrainie kolejnej raty pomocy kredytowej w wys.1,7 mld dolarów.

2015-08-01, 08:56

Będzie kolejna transza pomocy dla Ukrainy. MFW: tempo spadku gospodarczego spowolniło
Parlament Ukrainy. Foto: Alexander Noskin/Wikimedia Commons

- Gospodarka ukraińska wciąż jest słaba, ale pojawiają się zachęcające sygnały. Depozyty w krajowej walucie rosną, a tempo spadku gospodarczego spowolniło - ocenił wicedyrektor MFW David Lipton w opublikowanym w piątek wieczorem komunikacie.

Powiązany Artykuł

Jak dodał, od czasu zaaprobowania w marcu przez MFW drugiego programu pomocowego, władze Ukrainy rozpoczęły zdecydowane wdrażanie niezbędnych reform. "Tę dynamikę należy utrzymać, ponieważ konieczne są znaczne reformy strukturalne i instytucjonalne" - powiedział. Wskazał m.in. na konieczność rekapitalizacji banków, wzmocnienia dyscypliny budżetowej, reformę sektora energetycznego oraz dalszą walkę z korupcją i poprawę klimatu dla biznesu.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>> 

REKLAMA

Lipton zaapelował też do rządu oraz prywatnych wierzycieli Ukrainy o kontynuowanie dialogu w celu restrukturyzacji ukraińskiego długu. Tak by porozumienie zostało osiągnięte jeszcze przed kolejnym przeglądem programu pomocowego.

W marcu MFW przyznał Ukrainie na cztery lata 17,5 mld dolarów kredytów w ramach programu rozszerzonego finansowania (Extended Fund Facility). Z tej kwoty rząd w Kijowie otrzymał dotychczas 5 mld USD na uzupełnienie swoich rezerw walutowych. MFW wypłatę kolejnej raty uzależnił wówczas od porozumienia Ukrainy z prywatnymi inwestorami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Chodzi o przedłużenie terminu wykupu obligacji, obniżenie ich oprocentowania, a także zredukowanie tego długu. Większość tych obligacji posiadają amerykańskie fundusze inwestycyjne, takie jak np. Franklin Templeton.

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej