Powstanie Warszawskie oczami obcokrajowców

– Każda kolejna rocznica Powstania Warszawskiego zmusza nas do refleksji nad wspólną historią polsko-niemiecką – powiedział Florian Kellermann dziennikarz Deutschlandradio. W najnowszej odsłonie magazynu publicystycznego Ekspaci, goście Oleny Babakovej odnieśli się do 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

2015-08-01, 21:36

Powstanie Warszawskie oczami obcokrajowców
Wśród gości odwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego dużą grupę stanowią obcokrajowcy. Foto: Fot. M. Komuda/MPW

Posłuchaj

01.08.15 Iryna Kołodziejczyk: Powstanie Warszawskie jest częścią historii miasta obok której nikt nie powinien przechodzić obojętnie
+
Dodaj do playlisty

Dla wielu mieszkańców Warszawy data 1 sierpnia jest najważniejszą w ciągu całego roku. Jednak Florian Kellermann powiedział, że mimo ogromnego znaczenia jakie Powstanie Warszawskie miało dla losów polskiej stolicy, to ten niepodległościowy zryw dla Niemców był do niedawna praktycznie nieznany.

– Nie pamiętam, by mówiono o tym wydarzeniu w mojej szkole. Uwaga Niemców w kwestii II wojny światowej skupiała się głównie na zagadnieniu Holocaustu. Dlatego Powstanie Warszawskie było jednym z wielu faktów, które zostały przemilczane. Nawet niemiecki prezydent Roman Herzog, zanim w latach 90-tych pojechał do Polski na obchody rocznicy Powstania sądził, że będzie obecny na uroczystościach upamiętniających powstanie w getcie warszawskim – dodał.

Iryna Kołodziejczyk z Instytutu Adama Mickiewicza przyznała, że w Warszawie mieszka od niedawna, ale już zdążyła zaobserwować elementy miejskiej architektury nawiązujące i upamiętniające Powstanie Warszawskie.

– Jednym z pierwszych pomników, jaki zobaczyłam w Warszawie, był monument upamiętniający powstańców, który zlokalizowany jest na placu Krasińskich. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Wyjątkowym momentem była też chwila, gdy dzisiaj wybiła godzina 17 i całe miasto zamarło. Można wtedy zauważyć jak wielkie znaczenie dla warszawiaków ma upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się tutaj 71 lat temu – podkreśliła. 

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej