Andrzej Duda zamieszka w Pałacu Prezydenckim a nie w Belwederze
Andrzej Duda wprowadzi się do Pałacu Prezydenckiego możliwie najszybciej po zaprzysiężeniu. Współpracownicy przyszłego prezydenta twierdzą, że nie będzie konieczny remont. Planuje się natomiast nowe umeblowanie pomieszczeń, w których prezydent będzie pracował i mieszkał.
2015-08-04, 13:14
Nie każdy prezydent mieszkał w Pałacu Prezydenckim. Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski zdecydował się na zamieszkanie w Belwederze. Jak mówiła w wywiadach małżonka prezydenta Anna Komorowska - do nowej siedziby trafiły te z rodzinnych mebli, które pasowały do wystroju Belwederu, w tym kanapy, fotele, pianino, stół, portrety, zdjęcia i książki.
Pierwszą parą, która po wolnych i powszechnych wyborach prezydenckich w 1990 roku, wprowadziła się do Pałacu na Krakowskim Przedmieściu byli Lech Wałęsa i jego żona Danuta. Nie zamieszkali tam jednak na początku kadencji - wcześniej prawie cztery lata spędzili w Belwederze. W udzielanych mediom wiele lat później wywiadach Wałęsa skarżył się, że nie mógł tam spać, bo okna jego sypialni wychodziły na ulicę, i bez przerwy było słychać wycie silników. Rodzina Wałęsy pozostała w Gdańsku.
Następca Wałęsy przeniósł się na Krakowskie Przedmieście z żoną i córką. Nowa pierwsza dama zarządziła remont większości pomieszczeń. Niedawnym wywiadzie dla TVN24 Aleksander Kwaśniewski mówił, że Pałac to dobre miejsce dla prezydenta, ze względu na jego położenie w centrum miasta, w pobliżu Sejmu oraz siedziby BBN oraz ze względu na to, że w budynku jest wystarczająco dużo miejsca dla prezydenckiej administracji.
W Pałacu Prezydenckim mieszkali też Maria i Lech Kaczyńscy. Para prezydencka nie wprowadziła większych zmian w wystroju.
REKLAMA
Pałac Prezydencki został wybudowany w latach czterdziestych XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalla - nadwornego architekta króla Władysława IV.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, pałac stał się siedzibą premiera, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów.
W 1955 roku w pałacu podpisany został Układ Warszawski, a w grudniu 1970 - układ o normalizacji stosunków pomiędzy Polską i Republiką Federalną Niemiec, w 1989 toczyły się tu obrady Okrągłego Stołu. W 1994 roku, po zakończeniu czteroletnich prac remontowych, Pałac stał się oficjalną siedzibą Prezydenta RP.
PAP/asop
REKLAMA
REKLAMA