Systemy parkowania wchodzą do polskich miast
W dobie zwiększonego natężenia ruchu i coraz tłoczniejszych miast parkowanie staje się nie lada sztuką. Pomocne stają się inteligentne systemy parkowania.
2015-08-06, 10:18
Posłuchaj
- System polega na tym, że albo w jezdni, albo na placu parkingowym umieszczone są czujniki, które rejestrują przejazd samochodu. Te czujniki mogą też znajdować się w lampach ulicznych znajdujących się w pobliżu parkingów, bezpośrednio przy nich. I teraz rozwiązania są różne: czujnik może sam zauważać samochód, który podjedzie i zajmie miejsce, czujnik zostanie więc przykryty takim autem i to jest już jakaś informacja dla systemu. Inne rozwiązanie polega na tym, że w aucie montowany jest nadajnik, a czujnik odbiera jego sygnały i tym samym też dostaje informację, że miejsce parkingowe jest zajęte. Co to oznacza? Kierowca, który zbliża się do wolnego miejsca, może za pomocą aplikacji być informowany o tym, że takie miejsce jest wolne, albo może być kierowany na to miejsce za pomocą znaków o zmiennej treści, tablic znajdujących się np. nad drogą - wyjaśnia działanie systemów parkowania Maciej Pobocha z Connected Life Magazine.
Zalety systemów parkowania
Podobne rozwiązania wprowadzają również polskie miasta takie jak Łódź, Wrocław czy Poznań.
Zaletą takich systemów jest to, że miasto oszczędza na służbach porządkowych, zautomatyzuje system wykrywania niewłaściwego parkowania, zmniejszy korki oraz emisję spalin. A kierowcy poza tym, że mniej wydadzą na paliwo, na pewno unikną wielu stresów.
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA