Pojednanie USA z Wietnamem. John Kerry: dawni wrogowie mogą stać się rzeczywistymi partnerami
Amerykański sekretarz stanu John Kerry mówił w Hanoi z uznaniem o ociepleniu stosunków między USA a Wietnamem, ale zastrzegł, że rozwój relacji będzie zależał od postępów komunistycznych władz w kwestii zapewnienia ochrony praw człowieka i swobód.
2015-08-07, 11:06
Stany Zjednoczone dążą do zacieśnienia więzi z Wietnamem, aby podbudować swoją rolę w Azji i zrównoważyć wpływy Chin. Na przeszkodzie stoi jednak krytykowana na świecie polityka władz w Hanoi w dziedzinie praw człowieka.
Powiązany Artykuł
W czasie spotkania z prezydentem Wietnamu Truongiem Tan Sangiem Kerry, weteran wojny wietnamskiej, oświadczył, że "droga do pojednania między obu krajami jest z pewnością jedną z najwspanialszych historii narodów, które prowadziły wojnę, ale potrafiły znaleźć wspólny grunt pod budowę nowych stosunków".
REKLAMA
„Rzeczywiści partnerzy”
Amerykański polityk przyjechał do Hanoi, aby wziąć udział w obchodach 20. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Wietnamem. Jak podkreślił, oba państwa udowodniły, że "dawni wrogowie mogą stać się rzeczywistymi partnerami".
Mówiąc o przyszłości stosunków, zwrócił uwagę na konieczność poprawienia sytuacji w dziedzinie praw człowieka, co ma być warunkiem ustanowienia "strategicznego partnerstwa, bardziej głębokiego i trwałego".
Obrona praw człowieka
Komunistyczny Wietnam jest regularnie piętnowany przez obrońców praw człowieka i zachodnie rządy ze względu na politykę "zero tolerancji" wobec wszelkich przejawów politycznej opozycji i łamanie przez władze wolności religijnej. Do aresztów trafiają m.in. blogerzy, działacze religijni czy dziennikarze.
Waszyngton szacuje, że liczba więźniów politycznych obecnie nieco spadła, a za kratami jest ich ok. 100, wobec 160 w 2003 roku.
REKLAMA
- Stany Zjednoczone przyjmują do wiadomości, że tylko Wietnamczycy mogą ustanowić własny system polityczny - mówił Kerry. - Ale istnieją pewne fundamentalne zasady, których będziemy bronić: nikt nie powinien być karany za wyrażanie swoich poglądów, dopóki czyni to w sposób pokojowy – dodał.
pp/PAP
REKLAMA