Gospodarcze plany Andrzeja Dudy
– Polski obecnie nie stać na podwyższenie kwoty wolnej od podatku – oceniał w Polskim Radiu 24 Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight. O postulatach gospodarczych Andrzeja Dudy w Pulsie Gospodarki mówili także Andrzej Halesiak z Banku Pekao i Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium.
2015-08-07, 11:45
Posłuchaj
Prezydent podczas inauguracyjnego orędzia zapowiadał realizację wszystkich obietnic wyborczych. Jedną z nich jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. – W tym momencie Polski nie stać na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Przede wszystkim konieczne byłoby znalezienie finansowanie dla takiego projektu. Pomysłem na to mogłoby być ustalenie jednolitej stawki podatku VAT, ale nie sądzę, by Andrzej Duda przedstawił taką propozycję – komentował Adam Czerniak.
W ocenie Grzegorza Maliszewskiego, niebezpieczne dla rodzimej gospodarki mogą być zapowiedzi dotyczące powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. – Cofnięcie reformy emerytalnej będzie generowało duże koszty budżetowe w dłuższej perspektywie czasowej, co może negatywnie wpływać na tempo wzrostu gospodarczego – wskazywał ekspert.
Andrzej Halesiak, w kontekście proponowanych przez prezydenta Dudę zmian w systemie emerytalnym, podkreślał znaczenie negatywnych prognoz demograficznych. – Nie dość, że nasze społeczeństwo będzie coraz mniej liczne, to jeszcze będzie się starzało – mówił ekonomista.
– Coraz mniej osób będzie pracowało, zwiększy się także liczba emerytów. Jeżeli nie będziemy podwyższać wieku emerytalnego, młodzi ludzie będą w większym stopniu obciążani utrzymywaniem osób starszych, co będzie dla nich bodźcem do emigracji z kraju. To jeszcze pogorszy naszą sytuację – tłumaczył Andrzej Halesiak.
REKLAMA
Goście Pulsu Gospodarki oceniali także rządowe rozwiązania dotyczące pomocy dla „frankowiczów”.
Gospodarzem programu była Sylwia Zadrożna.
Polskie Radio 24/mp
Polecane
REKLAMA