Adam Bodnar nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat wyraził zgodę

Senat różnicą dwóch głosów zaakceptował kandydaturę Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W tajnym głosowaniu 41 senatorów zagłosowało "za", przeciw było 39, zaś dwóch wstrzymało się od głosu.

2015-08-07, 18:16

Adam Bodnar nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat wyraził zgodę

Posłuchaj

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o swoich planach na najbliższe miesiące (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Adam Bodnar jest prawnikiem i wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jego najważniejsze osiągnięcia pracy zawodowej i społecznej wiążą się z tematem praw człowieka. Jest zwolennikiem związków partnerskich oraz metody in vitro. Co wywołuje kontrowersje wśród polityków prawicy.

Posłuchaj

Adam Bodnar zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Relacja Danuty Zaczek (IAR) 1:03
+
Dodaj do playlisty

Kandydaturę Bodnara zgłosiły kluby PO i SLD. W Sejmie poparło go 239 posłów. Jego kontrkandydatka, zgłoszona przez PiS Zofia Romaszewska, dostała 155 głosów.

REKLAMA

Bodnar przyznaje, że ma poglądy lewicowe, ale - jak zauważa - w Wielkiej Brytanii mógłby być z nimi w Partii Konserwatywnej.

Tuż po decyzji Senatu Bodnar poinformował, że na początku kadencji zamierza "dość dużo uwagi" poświęcić problematyce przeciwdziałania bezdomności. Chce także zorganizować spotkanie z organizacjami pozarządowych zajmującymi się ochroną praw jednostki, pomocą społeczną i bezdomnością.

- Rolą Rzecznika Praw Obywatelskich jest stanie na straży konstytucji oraz ratyfikowanych umów międzynarodowych w kontekście gwarancji dotyczących praw i wolności jednostki, i służenie każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje - powiedział.

Bodnar urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Przez lata pracował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Był współzałożycielem Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy, którego uważa za jednego ze swych mistrzów. Jest autorem kilkudziesięciu książek i publikacji poświęconych statusowi jednostki, praw i wolności obywatelskich, praw mniejszości, systemu wymiaru sprawiedliwości, niezawisłości sędziowskiej, gwarancji procesowych dla aresztowanych.

Przyznawał, ze niegdyś był osobą mocno wierzącą. - Straciłem wiarę ze względu na ważne wydarzenie z mojego życia osobistego - dodał.

IAR/PAP/asop

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej