Już 2 mln 42 tys. nieruchomości Skarbu Państwa zinwentaryzowanych
Od 2007 r. udało się zinwentaryzować już 2 mln 42 tys. działek Skarbu Państwa, w związku z funkcjonowaniem ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności - poinformowało CIR we wtorek, prezentując informację Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
2015-08-11, 15:35
Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa weszła w życie w 2007 r. Jej zasadniczym celem było uporządkowanie danych w księgach wieczystych samorządów, wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych, przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie stanu posiadania państwa w zakresie nieruchomości.
Jak podkreślali autorzy przepisów, potrzeba ta występowała na terenie całego kraju, a szczególnie w przypadku ziem należących poprzednio do Rzeszy Niemieckiej, które weszły w skład Polski po zakończeniu II wojny światowej.
- Prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach – w każdym wzrósł poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień nieujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9 proc. - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, powołując się na informację przedstawioną Radzie Ministrów przez resort administracji i cyfryzacji.
Spadła liczba nieujawnionych nieruchomości
Dane MAC wskazują, że w latach 2012-2015 liczba nieujawnionych nieruchomości spadła z ponad 854 tys. do ponad 520 tys. W tym samym okresie wzrosła natomiast liczba zinwentaryzowanych nieruchomości państwowych i samorządowych - z 2 mln 23 tys. do 2 mln 42 tys. Jednak zdaniem MAC, "dalsze zwiększenie stopnia ujawnienia prawa własności nieruchomości może wymagać zmian w zakresie gospodarowania nieruchomościami sektora publicznego".
Z zaprezentowanych przez MAC danych wynika również, że w maju 2015 r. sytuacja pod tym względem najlepiej wyglądała w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie odsetek nieruchomości nieujawnionych wyniósł 0,7 proc. "Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypadły też województwa: pomorskie (3,7 proc. nieujawnionych), dolnośląskie (5,1 proc.), opolskie (5,8 proc.), zachodniopomorskie (7,1 proc.) i lubuskie (8,7 proc.)" - czytamy w komunikacie CIR.
PAP, awi
Polecane
REKLAMA