Jest decyzja ukraińskich władz ws. umowy surowcowej z USA. "Historyczna"
Rada Najwyższa, czyli parlament Ukrainy, ratyfikowała w czwartek umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zasobów mineralnych - poinformowali ukraińscy deputowani.
2025-05-08, 13:44
Ukraiński parlament zdecydował. Chodzi o umowę z USA
- W sumie 338 deputowanych głosowało za ratyfikacją, nikt nie głosował przeciw - oświadczył przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Ołeksandr Mereżko. Umowa przyznaje USA preferencyjny dostęp do ukraińskich zasobów mineralnych i toruje drogę do ewentualnej nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, choć brakuje w niej jasnych gwarancji bezpieczeństwa.
Umową objęto 55 minerałów, ropę i gaz ziemny
Podpisana 30 kwietnia 2025 r. umowa dotyczy wspólnego wykorzystania ukraińskich zasobów mineralnych i ustanowienia funduszu inwestycyjnego na odbudowę kraju po wojnie. Umową objęto 55 minerałów oraz ropę naftową, gaz ziemny i inne węglowodory - wskazuje Agencja Reutera. Według ukraińskich danych kraj posiada złoża 22 z 34 minerałów uznanych przez Unię Europejską za krytyczne, w tym metali ziem rzadkich, litu i niklu.
W 2024 r. Kijów zarobił 47,7 mld hrywien, czyli około 1 mld dolarów, z tytułu opłat licencyjnych i innych opłat związanych z eksploatacją zasobów naturalnych - wynika z danych Ministerstwa Finansów Ukrainy. Kijów ma obecnie 3482 aktywnych licencji na wydobycie surowców. Dochody z nich zostają w pełni przy Ukrainie. Według umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi do wspólnego funduszu trafią tylko zyski z nowych licencji, umów i zezwoleń.
Czytaj także:
- Zaporoże w ogniu. Dziesiątki rannych po ataku Rosji, w tym 13-latek
- Co dalej z wojną w Ukrainie? Tak dzisiaj mówią ludzie Trumpa
- Trump zatwierdzi sprzedaż broni Ukrainie. Mowa o gigantycznej kwocie
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg
REKLAMA
REKLAMA