Dźwięki przedwojennej ulicy Gęsiej
Muzeum Żydów Polskich POLIN chce zrekonstruować życie w tej części Warszawy, gdzie leżała ulica Gęsia. W edukacyjno-kulturalny projekt zaangażowani są wolontariusze wraz z pracownikami muzeum, muzykami i varsavianistami. Szczegóły inicjatywy przybliżyli w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kulińska i Maciej Trifonidis.
2015-08-16, 18:17
Posłuchaj
Przedwojenna warszawska ulica Gęsia (dziś Anielewicza) tętniła życiem. Gwar, śmiech, zabawy dzieci, stukot drewnianych wozów, targujący się ludzie – to tylko niektóre z tych dźwięków, które można przywołać z epoki międzywojnia. Uczestnicy projektu, korzystając z różnych źródeł, stworzą słownik dźwięków dawnej Gęsiej oraz poprowadzą spacer przywołujący przedwojenny klimat tego miejsca.
– Dźwięki to najmniej uchwytny element historii. Mamy fotografie, plany miasta, ale najmniej mamy właśnie dźwięków codziennego życia z tamtego okresu. Dlatego postanowiliśmy skupić się na tym aspekcie – wyjaśniała Katarzyna Kulińska, współautorka projektu „Dźwięki przedwojennej Gęsiej”.

REKLAMA
Zaproszony do projektu muzyk Maciej Trifonidis na podstawie zebranych materiałów skomponuje melodię – wariację na temat życia, jakie toczyło się na Gęsiej przed wybuchem wojny.
– Wraz z moim zespołem zaprezentujemy koncert, który będzie opowiadał o ulicy Gęsiej. Jednak oprócz muzyki jego składową będą także dźwięki. Przygotowując się do tego projektu w pierwszej kolejności odrzuciłem myślenie o nim, jak o starym filmie. Życie wtedy nie było czarno-białe, lecz kolorowe i bardzo żywe – mówił muzyk.
Więcej o przywracaniu klimatu Gęsiej przez dźwięki w całej rozmowie z gośćmi Polskiego Radia 24.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
REKLAMA