Paweł Kukiz atakuje Kodeks wyborczy. "Są równi i równiejsi"
Paweł Kukiz składa skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na Kodeks wyborczy. - Ta ustawa odbiera nam prawo do kandydowania - twierdzi muzyk. Oczekuje on, że RPO skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Biuro prasowe rzecznika podało, że wniosek będzie rozpatrywany.
2015-08-17, 15:00
Posłuchaj
Kukiz wystąpił na briefingu przed warszawską siedzibą RPO. Podkreślał, że "według konstytucji każdy dorosły obywatel Rzeczpospolitej Polskiej ma czynne i bierne prawo wyborcze". - Kodeks wyborczy strasznie to prawo ogranicza; jeżeli u nas zgłosiło się blisko cztery tysiące ludzi z biernym prawem, a my musimy powiedzieć trzem czwartych z nich: przykro nam, ale nie możemy was brać od uwagę, to proszę powiedzieć, gdzie tu jest demokracja - pytał Kukiz.
Odniósł się w ten sposób do art. 211 Kodeksu wyborczego, który precyzuje, że w każdym okręgu wyborczym komitet wyborczy musi zgłosić przynajmniej tylu kandydatów na posłów, ile mandatów przypada na ten okręg. Liczba kandydatów na liście nie może przy tym przekroczyć dwukrotności liczby posłów wybieranych w tym okręgu.
Oznacza to, że na przykład z Warszawy wybieranych jest 20 posłów, zatem ruch Pawła Kukiza będzie mógł zgłosić najwyżej 40 kandydatów.
- Mamy w tej chwili przykład, w jaki sposób w Polsce konstytucja nie służy obywatelom, ale partyjnym klanom - mówił Paweł Kukiz. Ocenił, że Kodeks wyborczy pokazuje, że "Polska nie jest krajem demokratycznym" i że są w niej "równi i równiejsi jak w Orwellu".
REKLAMA
Kukiz podkreślał, że nie rozumie też obecnej ordynacji wyborczej i tego, "kto dał prawo jakiemuś Kukizowi, Kaczyńskiemu czy Kopacz prawo do robienia selekcji - kto się nadaje, a kto się nie nadaje". - To obywatele powinni decydować i bezpośrednio weryfikować danego kandydata, tak jak to się dzieje w systemie anglosaskim - przekonywał.
Zapowiedział, że jeżeli Trybunał odrzuci zażalenie to sprawa zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Zgodnie z art. 191 konstytucji, z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw mogą wystąpić m.in.: prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, grupa 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Obecny Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz - pełni obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika, Adama Bodnara - co nastąpi po złożeniu przez niego ślubowania przed Sejmem. Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane w dniach 9-11 września.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA