"Osobowość Odkupiciela". Włoskie miasteczko uczciło Irenę Sendlerową
Miejscowość Maratea na południu Włoch uczciła w niedzielę Irenę Sendlerową, zmarłą w 2008 roku działaczkę społeczną, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Włoska miejscowość przyznała jej pośmiertnie pierwszą edycję swej nagrody.
2015-08-23, 21:27
Posłuchaj
Wyróżnienie odebrała w miasteczku w regionie Basilicata córka polskiej bohaterki Janina Zgrzembska.
Nagroda wręczona w uznaniu, jak podkreślono, dla aktów heroizmu Sendlerowej, nosi nazwę "Osobowość Odkupiciela", która nawiązuje do stojącej w Maratea od pół wieku wielkiej figury Chrystusa o wysokości 21 metrów.
Nagrodzono osobę o największej dobroci i wielkoduszności na świecie, która z determinacją dążyła do tego, by czynić dobro bliźniemu - zauważono w czasie ceremonii w miasteczku, zorganizowanej przez miejscowe władze pod patronatem ambasady RP w Rzymie.
Postać Ireny Sendlerowej przybliżyła we Włoszech opublikowana przed kilkoma laty jej biografia autorstwa Anny Mieszkowskiej.
REKLAMA
Zobacz serwis - II wojna światowa >>
Irena Sendler urodziła się w 1910 r. Podczas wojny zaangażowała się w konspirację. Pomagała żydowskim współobywatelom, zanim jeszcze powstało getto warszawskie. W 1942 r., gdy utworzono polską organizację podziemną, Radę Pomocy Żydom "Żegotę", została szefową wydziału dziecięcego.
Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Przebrana za pielęgniarkę ze swymi współpracownikami nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta, które trafiały głównie do polskich rodzin i sierocińców prowadzonych przez siostry zakonne. Uratowała ich w ten sposób blisko 2,5 tys. Ich zaszyfrowane nazwiska zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana.
W 1943 r. została aresztowana przez Niemców. Została skazana na śmierć. Uratowała ją "Żegota" przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Podczas powstania warszawskiego była pielęgniarką.
REKLAMA
Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego. Zmarła 12 maja 2008 r.
mr
REKLAMA