Rynek pracy: co trzeci pracodawca chce zatrudniać, co drugi pracownik liczy na podwyżkę
Pozycja pracowników na rynku pracy w ostatnich miesiącach wyraźnie się umacnia. Potwierdza to ostatnie badanie przygotowane przez Grupę Work Service.
2015-09-03, 11:43
Posłuchaj
Od początku roku z 28 do 19 proc. spadł odsetek osób obawiających się o zatrudnienie, a co drugi pracujący Polak oczekuje wzrostu wynagrodzenia.
Polacy liczą na podwyżki
Najwięcej pracujących optymistów mieszka w województwach dolnośląskim i opolskim. To tam aż 62 proc. pracowników liczy na wzrost wynagrodzenia. Natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim na podwyżkę liczy prawie 60 proc. pracowników. Właściwie nie ma regionu Polski, w którym duża część zapytanych pracowników spodziewa się obniżenia swojego wynagrodzenia.
Już nie martwimy się o utratę pracy
Najlepsze nastroje, jeśli chodzi o utrzymanie miejsca pracy, panują w południowo-zachodniej i północno-zachodniej części Polski. W województwach dolnośląskim i opolskim niecałe 9 proc. pracowników obawia się o swoje miejsce pracy, a w województwach wielkopolskim, lubuskim i zachodnio-pomorskim – 11 proc.. Z mniej optymistycznymi nastrojami mamy do czynienia w regionie centralnym i północnym, gdzie największy odsetek pracowników obawia się zwolnienia z pracy. Prawie 30% mieszkańców województw mazowieckiego i łódzkiego spodziewa się utraty swojego miejsca pracy. W regionie północnym, który obejmuje województwa: warmińsko- mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie, na ten problem wskazywał 1 na 4 badanych.
Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy
Poprawiająca się sytuacja na rynku to wynik m.in. dużej migracji zarobkowej i poprawiającej się sytuacji gospodarczej w kraju -tłumaczy Krzysztof Inglot z Work Service. - To wynika z lepszej sytuacji, ze zwiększenia popytu na pracowników. Jest też coraz mniej osób szukających pracy. Nic nie równoważy tak dużych inwestycji, które są obecnie realizowane w kraju oraz tej fali emigrantów, którzy wyjechali z kraju do Holandii, Anglii i do Niemczech. W tym samym czasie wzrost gospodarczy jest duży. Powstają nowe miejsca pracy. Drastycznie spadł poziom zwolnień grupowych, o 30 proc. jest ich mniej niż jeszcze w zeszłym roku – wyjaśnia gość.
REKLAMA
Co trzeci pracodawca szuka pracowników
Według ekspertów pracownikom będzie coraz łatwiej negocjować wyższe stawki zmieniając czy szukając pracy. - Tym bardziej, że ponad 28 proc. pracodawców planuje w najbliższych miesiącach nowe rekrutacje - to najwyższy odsetek ze wszystkich edycji badania.
Największe zapotrzebowanie na pracowników będzie w zachodniej części Polski. Prawie połowa firm planuje rekrutacje zarówno w województwach zachodnio- pomorskim, lubuskim i wielkopolskim, jak i województwach opolskim i dolnośląskim. Mniej będzie ich w centralnej Polsce (26 proc.), a najmniej na wschodzie w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim – jedynie co ósma firma w regionie (13 proc.). Przedsiębiorstwa na wschodzie kraju charakteryzują się również najbardziej statyczną liczbą pracowników – 92 proc. planuje utrzymanie stanu zatrudnienia. Jako powód zmiany swojego pracodawcy, aż 80 proc. respondentów z regionu południowo-zachodniego podało zbyt niski poziom wynagrodzenia (o 36 p.p. więcej niż ogólnopolski odsetek), natomiast zdaniem zapytanych z regionu północno-zachodniego najważniejszym powodem zmiany są powody osobiste – 60 proc.
Dariusz Kwiatkowski, Barometr Rynku Pracy, abo
REKLAMA