Referendalne vademecum

Polacy 6 września odpowiedzą na pytania zadane przez Bronisława Komorowskiego. Czy frekwencja w niedzielnym głosowaniu przekroczy 50 procent i referendum będzie wiążące? Na to pytanie w Polskim Radiu 24 odpowiadał dr Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego.

2015-09-04, 14:27

Referendalne vademecum
- Referendum jest instrumentem politycznym i zawsze będzie w jakimś stopniu uwikłane w rozgrywki partyjne - twierdzi dr Adam Gendźwiłł.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, niedzielne referendum w pewnym sensie nie będzie wiążące nawet w przypadku, gdy do urn pójdzie więcej niż 50 proc. wyborców. Ekspert zaznaczył, że pytanie dotyczące JOW-ów jest nieprecyzyjne i zmiany będące pokłosiem referendum mogłyby pójść w dwie strony.

– Wyniki referendum będzie interpretował dopiero nowo wybrany Sejm. Wtedy – w przypadku zaakceptowania idei JOW-ów – zadecyduje się, czy będzie 460 jednomandatowych okręgów wyborczych, czy też wybierzemy system mieszany, wykorzystujący JOW-y – mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Gendźwiłł.

Dr Adam Gendźwiłł; Foto: PR24/MS Dr Adam Gendźwiłł; Foto: PR24/JW

Tymczasem, według sondażu CBOS, 47 proc. Polaków nie wie, czego będą dotyczyły pytania, na które będą odpowiadali 6 września.

REKLAMA

– Społeczeństwo ma ogólne pojęcie dotyczące treści referendum, ale nie wiadomo, jakie konkretnie propozycje zmian będą głosowane. Nie ma bowiem żadnych konkretów, które byłyby powiązane z tymi pytaniami – podkreślił gość Polskiego Radia 24. – Nie ma projektu ordynacji wyborczej i nowego systemu finansowania partii politycznych. Z drugiej strony, kwestia związana z ordynacją podatkową została już rozwiązana – dodał dr Adam Gendźwiłł.

Zasady głosowania w referendum

Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej tłumaczył w Polskim Radiu 24 zasady głosowania. – Wyborca będzie mógł postawić trzy znaki „x”. Pod każdym z pytań będą dwa okienka: tak lub nie. Znak „x” to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Jeżeli ten znak będzie poza kratką, głos będzie nieważny. Jeśli przy jakimś pytaniu postawimy dwa znaki, lub żadnego, to w tej części głos będzie nieważny – mówił gość Polskiego Radia 24.

Pytania referendalne dotyczą wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.

Wyborcy mogą składać głosy w niedzielę 6 września od godz. 6.00 do 22.00 w przypisanym lokalu obwodowej komisji. W lokalu wyborczym należy wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości. Nie musi być to dowód osobisty. Zagłosować może każda osoba mająca 18 lat i pełnię praw publicznych.

REKLAMA

Przed referendum w dniu 6 września 2015 r. obowiązuje cisza referendalna, czyli okres, w którym zakazane jest prowadzenie agitacji referendalnej oraz publikowanie sondaży referendalnych. W Polsce trwa od północy dzień przed referendum, czyli od piątku 4 września 2015 r. od godz. 24:00 do godz. 22.00 dnia 6 września 2015 r. (niedziela). W tym czasie zabronione jest: organizowanie manifestacji, rozdawanie ulotek, rozwieszanie plakatów, nawoływanie do głosowania na poszczególnych kandydatów oraz podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży (art. 107 Kodeksu wyborczego).

Naruszenie zakazu prowadzenia kampanii referendalnej w okresie ciszy referendalnej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań referendalnych i przewidywanych wyników referendum – występek.

Polskie Radio 24/mp/dds/pj/jw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej