Młodzi ostrożnie podchodzą do kredytów i dobrze je spłacają
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, ponad 522 tys. osób w wieku od 18 do 24 lat, korzysta z różnych form kredytowania.
2015-09-05, 14:40
Posłuchaj
Prawie, dziewięćdziesiąt procent młodych Polaków dobrze radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych - tak wynika z najnowszego raportu "Finanse studentów", przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej.
Mariusz Cholewa, prezes Biura podkreśla, że młodzi ludzie ostrożnie podchodzą do zadłużania
- W śród młodych osób, w wieku do 24 lat, tylko 14 procent ma zobowiązanie kredytowe. Młodzi stosunkowo ostrożnie wchodzą w kwestię finansowania się kredytami, z różnych względów, nie mają takich potrzeb lub nie mają pracy. Jest ona niezbędna, aby udokumentować zdolność kredytową. Nie sztuką jest wziąć, ale trzeba też oddawać. Młodzi często nie zdają sobie z tego sprawy. Podejście takie, że wezmę kredyt a potem dopiero będę się martwił nie jest do końca dobre – podkreśla.
Rzetelność młodych w regulowaniu swoich zobowiązań, nie odbiega od ogólnokrajowej normy
- Spłacalność kredytów wśród młodych osób jest na podobnym poziomie jak ta u osób starszych. Kredytów, które mają opóźnienie powyżej 90 dni jest około 11 procent. W skali wszystkich zadłużeń jest to około 10 procent, więc widać, że nie ma dużej różnicy – dodaje.
Z raportu BIK wynika także, że dziś dwie trzecie polskich studentów, utrzymuje się głównie dzięki środkom finansowym otrzymywanym od rodziców.
Justyna Golonko, fko
REKLAMA