Święto Kawalerii Polskiej w Warszawie

W Warszawie trwają obchody Święta Kawalerii Polskiej. W imprezie, którą zaplanowano na dni 4-6 września weźmie udział ponad 150 jeźdźców i koni. W ich szeregach wystąpią m.in. ułani Podolscy i Wileńscy, a także Strzelcy Konni i szwoleżerowie. Zaprezentuje się również pododdział konny Policji.

2015-09-05, 19:44

Święto Kawalerii Polskiej w Warszawie
Defilada formacji kawaleryjskich zaprezentowała się na ulicach Warszawy.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

05.09.15 kpt. Robert Woronowicz: „Historia polskiej kawalerii jest równie skomplikowana, co historia naszego kraju (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Obchodzone już po raz piąty święto, jest doskonałą okazją do popularyzowania tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa oraz sportów hippicznych. W czasie pokazów nastąpi prezentacja sprzętu, uzbrojenia oraz sprawności fizycznej i kunsztu ułanów wykonujących podstawowe elementy kawaleryjskiego rzemiosła.

– W sobotę przy ul. Kozielskiej kawalerzyści zaprezentowali swoje umiejętności w skoku przez przeszkody oraz we władaniu szablą i lancą. Warto podkreślić, że Polacy są prawdopodobnie jedyną kawalerią na świecie, która nadal posługuje się tego typu uzbrojeniem – zaznaczył Robert Woronowicz, kapitan Wojska Polskiego, i rotmistrz kawalerii ochotniczej.

Od lewej: 1 2 3 ; Foto: PR24/JW Od lewej: Tomasz Dudek, Robert Woronowicz i Konrad Głuchowski; Foto: PR24/JW

Tomasz Dudek, inicjator Święta Kawalerii Polskiej, powiedział, że największe atrakcje związane z obchodami uroczystości zaplanowano na niedzielę. W samo południe na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej rozpoczną się centralne obchody tego wydarzenia.

REKLAMA

– Zaprezentują się pododdziały konne, odbędą się prezentacje i dekoracje uczestników poszczególnych konkursów jeździeckich. Nie zabraknie także specjalnego festynu rodzinnego z licznymi atrakcjami dla dzieci – podkreślił.   

Współtwórca Wielkiej Księgi Kawalerii Polskiej – Konrad Głuchowski – zauważył, że święto jest jedynym wśród świąt oficjalnie obchodzonych przez Wojsko Polskie, które zostało zainicjowane przez miłośników polskiej jazdy. Co najważniejsze, osoby te nie miały żadnego związku z armią.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej