Zapomniany świat warszawskich kawiarni czasu okupacji
Opowieść o życiu towarzyskim Warszawy oraz pokazanie artystyczno-teatralnego świata w ponad 75 kawiarniach okupowanej stolicy. Oto główne założenia projektu „U aktorek”. O samym przedsięwzięciu, a także o barwnym życiu kulturalnym Warszawy w latach 1939-1944 rozmawialiśmy z Łukaszem Goławskim, aktorem i jednym z inicjatorów przedsięwzięcia.
2015-09-06, 20:36
Posłuchaj
Po kapitulacji Warszawy w październiku 1939 roku okupacyjna władza niemiecka zakazała występów artystycznych. Z dnia na dzień setki artystów zostało bez pracy. W związku z tym grupa aktorów zatrudniła się w kawiarni „Café Bodo” przy ul. Foksal 17. Jako kelnerzy obsługiwali gości i występowali na tamtejszej scenie. Warszawiacy z przyjemnością odwiedzali lokal, gdyż każdy chciał być obsłużony przez jedną z ówczesnych gwiazd, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską lub Jerzego Leszczyńskiego.
27 kwietnia 1940 roku zespół „Café Bodo” przeniósł się do pałacyku przy ul. Pięknej 12, gdzie otworzył kawiarnię „U Aktorek” – najsłynniejszy warszawski lokal działający w czasie II wojny światowej. Jego nazwa zainspirowała twórców projektu do nadania mu tego właśnie tytułu.
– Zafascynował nas sekret tematyki i to, że ten niezwykły epizod z okresu II Wojny Światowej został niemal zapomniany i przysypany gruzami powstańczej Warszawy. Razem z Adamem Radolińskim przez dwa lata zbieraliśmy materiały, które wykorzystamy w naszym projekcie. Bardzo istotna w naszej pracy była także pasja do tych ludzi i do ich zawodu. Ja jestem aktorem, Adam jest reżyserem i myślę, że to było kluczowe w tym, że zdecydowaliśmy się na podjęcie tego zagadnienia – powiedział Łukasz Goławski.
W stolicy rozpoczęła się moda na kawiarnie artystyczne, które pełniły funkcje enklaw wolności oraz tętniących życiem polskich scen teatralnych. Zaczęły pojawiać się lokale prowadzone przez artystów, m.in. „Pod Znachorem”, „Gospoda Włóczęgów”, „Café Jaracz”, „U Elny Gistedt”. W każdej kawiarni znajdowała się scena, na której odbywały się koncerty, monodramy lub kabarety. Artyści, obsługując gości, opowiadali anegdoty i recytowali fragmenty swoich ról.
REKLAMA
W ramach projektu „U Aktorek” powstanie m. in. serial telewizyjny, film dokumentalny, interaktywna strona internetowa oraz drukowany przewodnik po warszawskich kawiarniach z okresu okupacji.
Więcej informacji o projekcie i historii warszawskich kawiarni z okresu II Wojny Światowej pod adresem www.uaktorek.pl
Polskie Radio 24/db
REKLAMA