Inkorporacja Mazowsza - jak przekonać wielmożów?
10 września 1526 sejm mazowiecki złożył przysięgę królowi Polski, Zygmuntowi Staremu, tym samym zatwierdzając przyłączenie tego regionu do Korony.
2015-09-10, 06:00
Posłuchaj
Wskutek testamentu Bolesława Krzywoustego, Mazowsze, jako jedna z dzielnic, przypadła synowi – Bolesławowi Kędzierzawemu. Podobnie jak pozostałe części kraju, Mazowsze ulegało rozdrobnieniu między potomków Piasta.
- Po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich, Stanisława (1524) i Janusza III (1525), starania o rozciągnięcie władzy na teren Mazowsza, rozpoczął Zygmunt I – wyjaśniała prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji z cyklu "Kronika Polska" Andrzeja Sowy. – Przeciwko inkorporacji występowali przede wszystkim mazowieccy dygnitarze, dlatego, że obawiali się utraty swojej uprzywilejowanej pozycji. Ten opór był też podsycany z zewnątrz, przede wszystkim przez Habsburgów, którzy traktowali sprawę mazowiecką jako element swojej antyjagiellońskiej polityki.
Jak udało się Zygmuntowi przekonać Mazowszan do włączenia księstwa do Korony? Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika Polska".
Z biegiem czasu znaczenie Mazowsza rosło. Decydujący wpływ na to miało centralne położenie regionu w granicach polsko-litewskiego państwa. To tutaj, w Woli pod Warszawą, odbywały się wolne elekcje królów polskich. To w Warszawie, od 1596 roku, rezydował król. Tym samym Warszawa stała się stolicą Rzeczpospolitej.
REKLAMA
REKLAMA