Jak odroczyć termin płatności składek?
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe, mogą ubiegać się o odroczenie zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to jednak wyłącznie składek, których termin płatności jeszcze nie minął.
2015-09-11, 10:07
Posłuchaj
Odroczenie terminu płatności składek polega na możliwości uregulowania składek w dłuższym okresie czasu, ustalonym z Zakładem, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji.
‒ Teraz mamy np. początek września, więc można wystąpić o odroczenie składek za sierpień i kolejne miesiące: wrzesień, październik, listopad. Od momentu wymagalności, czyli np. od 10.09. do terminu, do kiedy jest odroczona ta składka, jest naliczana tzw. opłata prolongacyjna – wyjaśnia Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.
Jest to 50 proc. odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 8 proc.
Ważne!
Należy zaznaczyć, że z uwagi na publicznoprawny charakter należności odroczenie terminu zapłaty składki jest rozwiązaniem o charakterze wyjątkowym, bowiem zasadą jest terminowe opłacanie należnych składek.
Podstawowe dokumenty potrzebne do odroczenia …
Z możliwości odroczenia zapłaty składek może skorzystać np. osoba prowadząca kilkuosobową firmę. Jeśli ma problemy finansowe i nie wie, czy będzie mogła zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne. I może ona odroczyć zapłatę.
REKLAMA
W jaki sposób to zrobić?
‒ Przedsiębiorca musi przedłożyć dokumenty obrazujące jego obecną sytuację finansową – odpowiada ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. We wniosku należy również określić proponowany termin zapłaty składek.
Ważne!
Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składki nie gwarantuje udzielenia ulgi. W sytuacji odmowy musimy uregulować wszystkie składki wraz z odsetkami za zwlokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.
Ustalanie terminu płatności
Na podstawie wniosku płatnika ustalany jest termin płatności tych składek. To mogą być dwa miesiące, to może być 6 miesięcy.
REKLAMA
‒ Wszystko jest ustalane indywidualnie. Na dzień dzisiejszy nie wszystkie składki mogą być odroczone. W obecnie obowiązującym stanie prawnym odroczone nie mogą być składki na ubezpieczenia emerytalne, i ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnionych pracowników. Ten stan się zmieni od 1 grudnia tego roku, gdyż Sejm już uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która od 1 grudnia umożliwi odroczenie terminu płatności również tych składek ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek.
…i jeszcze dodatkowe dokumenty
Do wniosku należy dołączyć formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis. Obojętnie, czy ktoś korzysta z pomocy publicznej, czy nie.
‒ Odroczenie dotyczy aktualnie prowadzących działalność przedsiębiorców. Dlatego w tym momencie wchodzą w grę również dokumenty z zakresu pomocy publicznej. Czyli przedsiębiorca musi powiedzieć, o jaki rodzaj pomocy publicznej się ubiega. W 99 proc. będzie to tzw. pomoc de minimis. Stąd taki przedsiębiorca musi przedstawić albo zaświadczenie o udzielonej pomocy publicznej, w ciągu tego roku albo dwóch poprzednich lat, albo zaświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy ‒ wylicza ekspert z ZUS.
Wszystkie formularze są dostępne w Salach Obsługi Klientów ZUS oraz na platformie usług elektronicznych.
REKLAMA
Po dostarczeniu wszystkich dokumentów następuje podpisanie umowy o odroczeniu terminu płatności składek. Oczywiście, jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Ważne!
Zawarcie umowy o odroczeniu terminu płatności składki rodzi dla obu stron umowy konkretne obowiązki, ale również przyznaje określone uprawnienia. Dlatego przystępując do spłaty należności w odroczonym terminie należy zapoznać się szczegółowo z warunkami zawartej umowy.
Więcej informacji na stronie www.zus.pl
Karolina Mózgowiec, mb
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA