Mieszkanie na Wiśle to wyzwanie

Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale z jakimi problemami muszą się oni zmierzyć, by mieć swój własny dom na wodzie? O tym w  rozmowie z gośćmi Polskiego Radia 24: Tomaszem Holcem ze Stowarzyszenia „Nasza Wisła” i Piotrem Kaliszkiem, szefem Komisji Dialogu Społecznego ds. Wisły.   

2015-09-12, 15:10

Mieszkanie na Wiśle to wyzwanie
mat. ilustracyjne. Foto: flickr/am1974

Posłuchaj

12.09.15 Piotr Kaliszek.: „Przy dobrej woli urzędników, adres powinien być przypisany do miejsca na nadbrzeżu, a nie do konkretnego domu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Temat staje się coraz bardziej żywy wśród mieszkańców Warszawy oraz innych miast Polski. Domy na wodzie powstają we Wrocławiu, Bydgoszczy czy Mielnie, lecz taka forma mieszkania jest wciąż kosztowna i mało powszechna.

– Na polskich wodach trudno zamieszkać, ponieważ nasze rzeki w zimie i lecie są zupełnie inne. Zmienia się poziom wody, a rzeki bywają pokryte lodem. Utrzymanie takiego domu jest dużym wyzwaniem – podkreślał w Polskim Radiu 24 Tomasz Holc.

Jednak sprawa nie jest niemożliwa do wykonania. W samej stolicy potencjalnymi miejscami do budowy domów na wodzie jest m.in. zrewitalizowany Port Czerniakowski, Port Praski czy Kanał Żerański.

REKLAMA

Tomasz Holc i Łukasz Kaliszek; Foto: PR24/MR Tomasz Holc i Łukasz Kaliszek; Foto: PR24/MR

– Nadal jest jednak więcej chętnych do zamieszkanie na wodzie niż miejsc ku temu stosownych – żalił się Piotr Kaliszek.

Miłośnicy domów na wodzie muszą się zmierzyć nie tylko z siłami natury, lecz także wyzwaniami natury administracyjnej. A mianowicie, problematyczny jest meldunek i przypisanie adresu do obiektu pływającego.

– Obiekty pływające podlegają rejestracji i obowiązują je wymogi budowlane. Prawnym problemem jest jednak adres – zaznaczał Tomasz Holc.

REKLAMA

– Przy dobrej woli urzędników, adres powinien być przypisany do miejsca na nadbrzeżu, a nie do konkretnego domu – dodał Piotr Kaliszek.

Więcej o domach na wodzie w całej audycji.

Z gośćmi Polskiego Radia 24 rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej