Kto ogłasza upadłość konsumencką?

Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej istnieje od 2009 roku, ale dopiero od tego roku, po nowelizacji ustawy, rośnie znacząco liczba takich bankructw.

2015-09-14, 09:28

Kto ogłasza upadłość konsumencką?
Z możliwości ogłoszenia upadłości skorzystała dotychczas śladowa ilość konsumentów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O upadłości konsumenckiej w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Sławomir Grzelczak, prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

I co ciekawe, znacznie częściej na taki krok decydują się kobiety, które mają też wyższe kredyty. Ze Sławomirem Grzelczakiem, prezesem Zarządu Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor rozmawiała Aleksandra Tycner.

Co daje ogłoszenie upadłości?


- Ten rok skończymy na liczbie upadłości około 2000. Ten kij ma dwa końce. Z jednej strony uwalniamy się od długu i od wierzyciela. Nie można już nas nękać telefonami, wizytami. My jesteśmy już chronieni. Z drugiej strony pod nadzorem sądu trzeba swój majątek spieniężyć. Rozliczyć się na tyle, na ile to możliwe z wierzycielem. A później jeszcze zwykle do 3 lat spłacać te długi – wyjaśnia gość.

Najwięcej upadłości na Mazowszu

- Najwięcej osób zdecydowanie upada na Mazowszu, ale także na tu jest najwięcej kredytów. Aż 53 proc. osób upadłych skończyła już 45 lat. A ponad 1/3 wszystkich upadłych to są osoby powyżej 55 roku życia – mówi specjalista.

Ponad 10 kredytów

Większość osób w kłopotach ma znacznie więcej niż jeden kredyt. - Zauważamy także, że koło 32 proc. to są osoby, które miały powyżej 5 kredytów, a 6 proc. osób miało powyżej 10 kredytów. Jako ciekawostkę chciał bym powiedzieć, że osoba, która miała najwięcej kredytów i upadła to była pani, która miała 47 równego rodzaju zobowiązań – podkreśla rozmówca.
 
W naszym kraju tylko 60 procent wniosków kończy się ogłoszeniem upadłości. Reszta oddalana jest ze względu na braki formalne, zatajenie różnych składników majątkowych lub długi związane z działalnością gospodarczą, które nie mogą być łączone z upadłością konsumencką.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej