"Postąpimy tak jak Niemcy". Austria wprowadza kontrole na granicach
Minister spraw wewnętrznych Austrii Johanna Mikl-Leitner potwierdziła w Brukseli, że jej kraj czasowo przywróci kontrolę na granicy z Węgrami. Dodała, że decyzji UE w sprawie podziału uchodźców spodziewa się dopiero w październiku.
2015-09-14, 13:16
Posłuchaj
Niemcy: trwają kontrole na granicach, korki na autostradach. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
- Tak, postąpimy tak jak Niemcy. W strefie Schengen są możliwe czasowe kontrole graniczne i wprowadzimy takie czasowe kontrole bezpośrednio na granicy - powiedziała Mikl-Leitner dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania szefów MSW państw UE. Dodała, że nastąpi to "kilka godzin po zakończeniu przygotowań". - Zaczniemy na granicy austriacko-węgierskiej - poinformowała.
Przy rozwiązywaniu problemów z imigrantami pomoże wojsko - w liczbie około 2200 żołnierzy.
Tysiące imigrantów utknęło w Austrii. Nie mogą przedostać się do Niemiec, które w niedzielę wprowadziły kontrole na austriackiej granicy. W nocy przejście graniczne w Nickelsdorf przekroczyło około 4500 imigrantów i uchodźców. Służby spodziewają się, że tylko w poniedziałek napłyną kolejne tysiące. We wtorek kanclerz Austrii Werner Faymann ma rozmawiać w tej sprawie w Berlinie z szefową niemieckiego rządu Angelą Merkel.
W poniedziałek rano na krótko zamknięto autostradę łączącą Austrię i Węgry. Ruch samochodowy był niemożliwy z powodu tysięcy imigrantów zmierzających w stronę Austrii. Chcą zdążyć przed 15 września, kiedy to na Węgrzech wejdą w życie nowe przepisy, zakładające między innymi karanie więzieniem prób nielegalnego przekroczenia granicy.
REKLAMA
Przywrócono ruch kolejowy między Niemcami a Austrią
Tymczasem wznowiono ruch kolejowy pomiędzy Niemcami a Austrią. W niedzielę pociągi zostały wstrzymane z powodu fali imigrantów przybywających na południe Niemiec. Niemiecka policja nadal jednak kontynuuje kontrole na granicach z Austrią.
Z powodu kontroli na autostradach utworzyły się wielokilometrowe korki. Policjanci zaglądają do każdego pojazdu wjeżdżającego do Niemiec. Kontrolowane są także dokumentu.
Agencja Reutera podaje, że od niedzieli zatrzymano już około 30 przemytników ludzi i około 90 imigrantów. Trafili oni do ośrodka dla azylantów.
Źródło: DE RTL TV/x-news
REKLAMA
W oczekiwaniu na decyzje UE
Sekretarz generalny bawarskiej CSU Andreas Scheuer powiedział w poniedziałek stacji telewizyjnej ZDF, że wprowadzone poprzedniego dnia kontrole na granicy z Austrią będą obowiązywały dopóki Unia Europejska nie podejmie konkretnych decyzji w sprawie imigrantów.
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE będą w poniedziałek w Brukseli rozmawiać o podziale 160 tys. uchodźców pomiędzy kraje unijne. Część państw europejskich nie chce jednak ich przyjąć.
Niemcy naciskają też na jak najszybsze utworzenie w Grecji, Włoszech i ewentualnie na Węgrzech punktów przyjmowania azylantów. Imigranci ubiegający się o azyl oczekiwaliby w tych ośrodkach na rozpatrzenie wniosku. Dopiero w przypadku pozytywnej decyzji byliby wysyłani do kraju docelowego.
Źródło: RUPTLY/x-news
Obecnie większość uciekinierów przyjeżdża bezpośrednio do Niemiec. Niemieckie władze spodziewają się w tym roku ponad 800 tys. uchodźców.
REKLAMA
Najwięcej imigrantów docierało z Węgier przez Austrię do stolicy Bawarii, Monachium. Podczas minionego weekendu przyjechało ich ponad 19 tys., a od początku września - 64 tys. Z tego powodu władze Bawarii szczególnie intensywnie zabiegały w Berlinie o wprowadzenie ograniczeń.
Reakcja Słowacji i Czech
Z powodu tysięcy migrantów Słowacja wprowadziła tymczasową kontrolę na swych granicach z Austrią i Węgrami - poinformował z kolei słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kalinak, który zapewnił, że pozostaje w stałym kontakcie z krajami sąsiednimi.
Kalinak dodał, że wzmocni słowacką straż graniczną wysłaniem na granice dodatkowych 220 policjantów.
Wcześniej o decyzji słowackiego rządu informował czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec. "Obie strony zgodziły się, że kwoty imigrantów nie mają sensu, zwłaszcza w kontekście ostatnich działań podjętych przez Niemcy na granicy" - napisano w oświadczeniu czeskiego ministra po spotkaniu ze swym słowackim odpowiednikiem.
REKLAMA
"Czechy i Słowacja natychmiast wprowadzają środki na granicy z Austrią. Słowacja zrobi to też na granicy z Węgrami" - czytamy. W komunikacie dodano, że te środki będą zmieniane w zależności od rozwoju sytuacji. Chovanec i Kalinak porozumieli się także w sprawie bardziej intensywnej wymiany informacji.
Powiązany Artykuł

Imigranci w Europie
Już w niedzielę wieczorem Czechy ogłosiły, że wzmocnią patrole policyjne na granicy z Austrią. Powodem była decyzja Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli granicznych ze względu na napływ migrantów.
Tymczasem szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek poinformował w poniedziałek, że Czechy nie wprowadzą na razie kontroli na granicy z Austrią. "W naszym przypadku sytuacja nie wymaga tego, żebyśmy rozważali jakieś niezbędne kroki" - oświadczył cytowany przez agencję CTK minister po przybyciu do Brukseli.
Imigranci, którzy próbują dotrzeć do bogatszych krajów UE, takich jak Niemcy czy Szwecja, na swej trasie przemierzają m.in. Czechy i Słowację. Te dwa państwa, podobnie jak Polska i Węgry, sprzeciwiają się proponowanym przez Komisję Europejską obowiązkowym kwotom imigrantów dla krajów unijnych. Propozycję tę popierają m.in. Niemcy.
REKLAMA
mr
REKLAMA