Emerytalna rewolucja? Nieoficjalnie: dziś projekt prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przedstawi w poniedziałek założenia projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego - dowiedziały się PAP i IAR nieoficjalnie w źródłach bliskich Kancelarii Prezydenta. Tego dnia ma też ogłosić, że skieruje projekt do Sejmu.

2015-09-21, 07:16

Emerytalna rewolucja? Nieoficjalnie: dziś projekt prezydenta

Posłuchaj

Andrzej Duda o zapowiadanych w kampanii wyborczej projektach ustaw (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku to deklaracje Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej, które - jak mówił - są dla niego priorytetowe. - Stosowne ustawy są już gotowe i będą składane w najbliższych dniach. Nie jednocześnie, po kolei, ale będą i jeszcze ten Sejm będzie mógł się nimi zająć - poinformował prezydent w piątek.

Na początku sierpnia w wywiadzie dla PAP Duda dopytywany, czy w projekcie ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego znajdzie się zapis o 40-letnim okresie składkowym, odparł, że trwa dyskusja na ten temat. - Są różne koncepcje. W Niemczech był obniżony wiek emerytalny i tam przyjęto 45 lat okresu składkowego. Te rozmowy trwają, ale sądzę, że będzie wypracowane rozwiązanie, nad którym będzie mógł się pochylić parlament - powiedział wówczas. Połączenie wieku z długością okresu składkowego proponuje m.in. NSZZ "Solidarność".

Stanowisko związkowców

Rzecznik Solidarności Marek Lewandowski powiedział w niedzielę, że nie zna ostatecznego kształtu projektu ustawy, który prezydent konsultował ze związkiem i ma zaproponować w poniedziałek. Pewnie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami - dodał.

Chcemy obniżenia wieku emerytalnego - podstawowy wiek emerytalny miałby wynosić 65 lat i dodatkowy element - 40 lat stażu pracy - okresów składkowych niezależnie od wieku. W przypadku kobiet do tego stażu wliczany byłby okres urlopu macierzyńskiego - powiedział Lewandowski. - Te okresy niestety byłyby równe dla obu płci. Jest zagrożenie niekonstytucyjności, gdybyśmy wrócili do poprzedniego rozwiązania - różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - dodał rzecznik.

REKLAMA

Wyborcze zapowiedzi

Ustawa uchwalona w 2012 roku podwyższyła wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn. Posłowie PiS, a także związkowcy z "S" i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 roku TK uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z tej reformy wpisał do swojego programu prezydenckiego Andrzej Duda. Pytanie, czy Polacy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy", było jednym z trzech pytań, na które mieli oni odpowiadać w referendum 25 października. Do referendum nie doszło, bo Senat odrzucił wniosek Dudy w tej sprawie.

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej