Prognoza pogody: pierwszy dzień jesieni z letnią temperaturą. Miejscami popada

23 września nastąpi zmiana pór roku, o godzinie 10.21 nadejdzie astronomiczna jesień. Przejście z lata do jesieni odbywa się w momencie tak zwanej "równonocy jesiennej". Słońce przechodzi wtedy ze znaku Panny w znak Wagi. Oznacza to pierwszy dzień jesieni na półkuli północnej i pierwszy dzień wiosny na półkuli południowej.

2015-09-23, 07:46

Prognoza pogody: pierwszy dzień jesieni z letnią temperaturą. Miejscami popada
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Przyszła jesień. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

I choć lato nie daje jeszcze za wygraną, a synoptycy przewidują w ciągu dnia ponad 20 stopni, biolodzy nie mają wątpliwości: jesień w tym roku przyszła do nas bardzo wcześnie. A to za sprawą suszy jaką mieliśmy tego lata.

Z jesienią łączy się zazwyczaj krótki pogodny czas określany, jako "złota polska jesień". Zwrot ten pochodzi z wiersza Wincentego Pola "Na jesieni". Na tle występującego już wtedy ochłodzenia, pojawia się kilka ciepłych i słonecznych dni. "Złota polska jesień" trwa od 2 do 9 dni.

W środę na zachodzie kraju zachmurzenie duże i miejscami opady deszczu. Na wschodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temp. maks. od 18-22 st. na zachodzie i północy Polski, przez 22-24 st. w centrum, do 25 st. na południowym wschodzie kraju. Na wybrzeżu zachodnim około 16 st. W kotlinach sudeckich miejscami 13-15 st. Wiatr umiarkowany, lokalnie słaby, południowo-wschodni lub południowy, na zachodzie kraju skręcający na zachodni.

TVN Meteo Active/x-news

REKLAMA

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe opady deszczu. Nad ranem lokalnie mgły ograniczające widzialność od 300 m. Temp. min. od 9 st. miejscami na Suwalszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce do 14 st. na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W kotlinach sudeckich 6-8 st. Wiatr słaby, na zachodzie Polski z kierunków zachodnich, a na wschodzie kraju południowo-wschodni. Lokalnie wiatr słaby, zmienny.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie, w centrum i na południu kraju okresami opady deszczu i miejscami burze. Punktowo w burzy wysokość opadu do 20 mm. Temp. maks. od 19-21 st. na zachodzie do 22-24 st. w centrum i na wschodzie. W rejonach podgórskich Karpat miejscami około 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie Polski z kierunków zachodnich, a na wschodzie północno-wschodni lub północny.

Warszawa

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temp. maks. 24 st. Wiatr słaby, zmienny. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temp. min. 14 st. Wiatr słaby, zmienny. W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe przelotne opady deszczu. Temp. maks. 24 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Astronomiczna jesień będzie nam towarzyszyć do momentu przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia. Nadal jednak pozostaniemy w czasie letnim, aż do ostatniego weekendu października, kiedy przejdziemy na czas zimowy. Zmiany czasu dokonuje się w całej Unii Europejskiej.
Jesienne dni są krótsze od nocy, a z każdą kolejną dobą dnia ubywa, nocy zaś przybywa.

W ubiegłym stuleciu rekordowo wysoką temperaturę pierwszego dnia jesieni odnotowano w 1947 roku we Wrocławiu - 31,3 stopnia Celsjusza. Z kolei, najzimniejszy był początek jesieni w 1904 roku w Warszawie - termometry pokazywały 8,4 stopnia Celsjusza.
Z jesienią, jako porą roku jest związane wiele ludowych przysłów, między innymi - "Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona", albo: "Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak".

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej