Jest pomysł na polską Dolinę Krzemową

Polscy naukowcy mieszkający za granicą, chcą utworzyć w kraju polską Dolinę Krzemową. Jak mówi mieszkająca w Szwecji Maria Olsson, przewodnicząca Rady Fundacji Gospodarczej Polonii Świata, jej fundacja poparła pomysł profesora Wiesława Nowińskiego, stworzenia w naszym kraju zalążków takiego innowacyjnego przedsięwzięcia.

2015-09-24, 23:28

Jest pomysł na polską Dolinę Krzemową
W Polskiej Krzemowej Dolinie można zorganizować Centra Doskonałości w wybranych, strategicznych niszach technologicznych, w których możemy osiągnąć poziom światowy. . Foto: Pixabay

Jak wyjaśnia, polscy naukowcy z całego świata mogliby się w ten sposób dzielić swoją wiedzą ze studentami w kraju.  ̶  W tej polskiej Dolinie Krzemowej łączono by doświadczenie polskich naukowców pracujących za granicą z talentami młodych Polaków, mówi Maria Olsson.

Maria Olsson, przewodnicząca Rady Fundacji Gospodarczej Polonii Świata Maria Olsson

Polskie talenty naukowe nie powinny uciekać z Polski

Pomysłodawcy koncepcji stworzenia polskiej Doliny Krzemowej, propagowanej przez profesora Nowińskiego twierdzą, że Polacy są szczególnie uzdolnieni naukowo. Badania naukowe powinny być polską specjalnością. Chodzi o to, aby talenty nie opuszczały Polski. Po to, aby zbudować innowacyjną Polskę.

Profesor Nowiński pracuje w Singapurze

Prof. Wiesław Nowiński pracuje w Singapurze w Agency For Science Technology and Research, opracował pierwszy komputerowy atlas mózgu.  

REKLAMA

Polska Dolina Krzemowa powinna się skoncentrować na technologicznych niszach

Profesor, w opublikowanej na nowojorskim polonijnym portalu dobrapolskaszkola.com koncepcji, proponuje aby w polskiej Krzemowej Dolinie zorganizować Centra Doskonałości w wybranych, strategicznych niszach technologicznych, w których możemy osiągnąć poziom światowy.

Powiązany Artykuł

Piechociński pap 280.jpg
Polski wynalazek - elastyczne ogniwa na perowskitach, ma wreszcie inwestora. To japoński milioner

Centra byłyby kierowane przez wybitnych Polaków będących jednocześnie naukowcami, innowatorami i przedsiębiorcami. Jak czytamy, wokół każdego z tych centrów mogą powstać konsorcja międzynarodowe, finansowane głównie z grantów międzynarodowych.

Projekt profesora przewiduje ponadto stworzenie Inkubatora Akademickiego dla utalentowanej polskiej młodzieży, mentorowanego przez wybitnych Polaków.

REKLAMA

Robert Lidke, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej