Węgry: 8 tys. imigrantów na jednym przejściu granicznym

Ponad 8 tys. imigrantów przybyło w sobotę do wieczora spod granicy węgiersko-chorwackiej na przejście Hegyeshalom przy granicy Węgier z Austrią - poinformowała węgierska telewizja państwowa M1.

2015-09-26, 20:33

Węgry: 8 tys. imigrantów na jednym przejściu granicznym

Posłuchaj

Czechy wysyłają na Węgry wojsko i kuchnię polową. Relacja Tomasza Dawida Jędruchowa z Pragi (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dotychczas do Hegyeshalom przybyło pięć pociągów wiozących migrantów z miejscowości Gyekenyes i Zakany, położonych na granicy z Chorwacją.

Węgierska policja poinformowała o szóstym składzie, nie wykluczyła też, że odjadą kolejne - podała telewizja.

Imigranci w Europie - zobacz serwis specjalny >>>

Migranci najpewniej wyruszą pieszo i w policyjnej asyście z dworca w Hegyeshalom w kierunku Austrii, gdzie mogą liczyć na opiekę organizacji pomocowych i wolontariuszy - pisze agencja APA.


Źródło RUPTLY/x-news

Węgry postawiły 3,5-metrowe ogrodzenie na granicy z Serbią, co w połączeniu z zaostrzonymi przepisami antyimigracyjnymi zredukowało napływ imigrantów w tym miejscu. Migranci podróżują teraz do Europy przez Grecję, Bałkany i Chorwację. W reakcji Węgry zaczęły stawiać ogrodzenie na granicy chorwackiej. Obecnie tysiące migrantów przybywających na tę granicę są przewożone pod granicę Austrii.

REKLAMA

Czytaj dalej
imigranci1200.jpg
Imigranci przybywają do Chorwacji. Granica z Serbią otwarta

Czechy wysyłają wojsko i kuchnię polową

Czesi pomogą Węgrom przezwyciężać kryzys imigracyjny. Na miejsce wyślą żołnierzy i technikę transportową. Taką decyzję podjął czeski rząd w porozumieniem ze sztabem generalnym.

Czesi postanowili wysłać z pomocą dwudziestu żołnierzy, środki transportowe i kuchnię polową. Szczegóły obie strony ustalą 1 października. Żołnierze ruszą w drogę w ciągu następnych czternastu dni.

Minister obrony Martin Stropnicky powiedział, że ten gest jest wyrazem solidarności - konkretnym i praktycznym. Jednocześnie uspokoił, że cała akcja nie wpłynie na bezpieczeństwo czeskich granic. Przypomniał, że nawet jeśli zwiększy się liczba migrantów przybywających do Czech, nikt nie planuje całkowitej blokady granicznej.

Dzięki podjętym kilka tygodni temu przygotowaniom, obecnie czeskie wojsko jest gotowe wysłać na pomoc policjantom chroniącym granice nawet 5000 żołnierzy.

We wtorek w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów - Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Kraje, które były przeciwko tej decyzji, są i tak zobowiązane ją wdrożyć i przyjąć do siebie odpowiednią liczbę migrantów. Słowacja zapowiedziała już, że tego nie uczyni, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

REKLAMA

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej