Rząd nie docenia zielonej energii
Osiemnastego września upłynął termin przekazywania, w ramach konsultacji publicznych, uwag do rządowego projektu "Polityka energetyczna Polski do roku 2050". Nie spełnia on oczekiwań organizacji, promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
2015-09-30, 10:56
Posłuchaj
Liczyły one na to, że większy nacisk zostanie położony na modernizację sektora energetycznego, a efektywność i rozwój OZE, będą stanowiły o kształcie funkcjonowania energetyki.
Potencjał jest znacznie większy
Uwagi krytyczne wobec dokumentu, ma między innymi Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Polska powinna stawiać na m.in. morską energetykę wiatrową - uważa wiceprezes tej organizacji Izabela Kielichowska. - W chwili obecnej wydaje nam się, że ten dokument jest mocno roboczy i wymaga daleko posuniętych zmian, zwłaszcza uwzględniających globalne trendy w energetyce – podkreśla rozmówczyni. - W niewystarczający sposób zwrócono uwagę na potencjał rozwoju energetyki odnawialnej i energetyki rozproszonej, także w ciepłownictwie. Brakuje również uwzględniania synergii występującej między równymi źródłami energii i możliwości zaangażowania konsumentów energii w jej produkcję – podaje.
Prawo utrudnia rozwój branży
W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, utrudnieniem w budowaniu farm wiatrowych jest między innymi żmudny proces legislacyjny. Konieczne są też uzgodnienia międzynarodowe, z racji planów instalowania takich urządzeń przez wiele krajów.
Potrzebne plany zagospodarowania Bałtyku
Dlatego Stowarzyszenie postuluje nawiązanie regionalnej współpracy, która doprowadzi na przykład do rozbudowy infrastruktury sieciowej i do opracowania planów zagospodarowania przestrzennego Morza Bałtyckiego, tak żeby było to z korzyścią dla wszystkich krajów.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA