Oficerowie kontrwywiadów NATO będą się szkolić w Polsce
Wiceminister obrony Robert Kupiecki, w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej, podpisał porozumienie w sprawie powołania sojuszniczego centrum doskonałości kontrwywiadu. Główna siedziba centrum będzie w Krakowie, część obiektów ulokowano w słowackiej miejscowości Leszt, gdzie znajduje się ośrodek poligonowy.
2015-10-03, 09:10
Porozumienie o powołaniu centrum doskonałości w sprawach kontrwywiadowczych podpisano w sojuszniczym dowództwie ds. transformacji (ACT) w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele Chorwacji, Czech, Litwy Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch jako krajów wspierających.
Zgodnie z porozumieniem, które ze strony słowackiej podpisał minister Martin Glvač, Polska i Słowacja są państwami ramowymi centrum. Oznacza to, że biorą one na siebie główny ciężar prac organizacyjnych. Robert Kupiecki przekazał, że pierwszym szefem placówki będzie Polak, oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
- Powołanie centrum to więcej niż dodanie kolejnego, 24 centrum, doskonałości. To jest dodanie nowej zdolności sojuszniczej do obecnie posiadanych, w warunkach zagrożeń ze wschodu i z południa. To bardzo realny wkład Polski, Słowacji i państw, które będą tworzyły to centrum, w wypracowywanie pewnej nowej jakości - ocenił wiceminister obrony.
- Współpraca służb specjalnych w wymiarze wielostronnym to nie jest dziedzina, która rozwija się w sposób łatwy i naturalny. Służby preferują kontakty innego rodzaju - bardziej kameralną, dwustronną współpracę. To zatem nowa jakość, której wcześniej w sojuszu w takim wymiarze nie było, i która - mamy nadzieję - dobrze się przyjmie w NATO - dodał wiceszef MON.
Jak powiedział Kupiecki, centrum ma organizować wspólne szkolenia dla sił zbrojnych państw członkowskich "w zakresie rozpoznawania zagrożeń, przeciwdziałania im, metodologii pracy z zagrożeniami o charakterze kontrwywiadowczym".
Poza szkoleniami ośrodek ma się zająć doskonaleniem wspólnej doktryny kontrwywiadowczej państw członkowskich, czyli - jak to ujął wiceminister - "zbioru dobrych praktyk, wytycznych do działania, zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym, w obszarze kontrwywiadu wojskowego".
- To także wydawanie czy przygotowywanie pewnych publikacji o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym, doktrynalnym na potrzeby zarówno wspólnej praktyki sojuszniczej, jak i na potrzeby działania w poszczególnych państwach członkowskich NATO - dodał.
Zaznaczył, że podpisanie porozumienia w praktyce uruchamia działanie centrum, w najbliższych miesiącach nastąpi rozruch ośrodka. - Spodziewam się, że do końca roku pojawią się pierwsi oficerowie z państw członkowskich NATO. Zakładam, że również na przełomie roku poszerzy się grupa państw, które docelowo stworzą centrum - oznajmił Kupiecki.
Pochwalił dobrą współpracę ze Słowakami. - Średnio czas tworzenia takiego centrum od ogłoszenia zamiaru do podpisania dokumentów to półtora roku do dwóch lat, my zamknęliśmy się w czasie krótszym niż rok - zauważył.
***
Zadaniem centrów doskonałości NATO jest ćwiczenie i edukacja specjalistów w krajów członkowskich i partnerskich. Centra doskonałości (COE) pomagają m.in. opracowywać doktryny, wykorzystywać w praktyce wnioski z operacji i ćwiczeń oraz poprawiać zdolności do sojuszniczego współdziałania.
Specjalności dotychczas działających centrów to m.in. obrona przed terroryzmem, medycyna wojskowa, żandarmeria, specyficzne operacje jak działania w niskich temperaturach, wojna w górach, połączone operacje morskie, wojna minowa czy udaremnianie eksplozji improwizowanych ładunków wybuchowych
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA