Otwarcie gazoportu w Świnoujściu
Premier Ewa Kopacz otworzyła gazoport w Świnoujściu. Umożliwi on odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. – To najważniejsza inwestycja energetyczna ostatnich lat. Rynek gazu wymaga jednak głębokich reform – stwierdził w Polskim Radiu 24 Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
2015-10-12, 11:21
Posłuchaj
Rozruch w inwestycji potrwa pięć miesięcy. Pierwszy tankowiec ma wpłynąć do gazoportu na przełomie listopada i grudnia. Ta inwestycja ma zmniejszyć zależność Polski od rosyjskiego gazu. Zdaniem Aleksandra Łaszka Budowa gazoportu jest korzystna i zwiększa nasze bezpieczeństwo.
- Dobrze, że mamy dostęp do innych źródeł surowca. Trzeba jednak pamiętać, że rynek gazu wymaga głębszych reform. Rozbudowa połączeń z innymi krajami jest równie istotna. W tej chwili dominująca pozycję ma PGNiG, a monopol nie sprzyja konkurencji – podkreślił Aleksander Łaszek.

W opinii Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, budowa gazoportu może być dla Polski korzystna.
REKLAMA
- Dobrze, że wreszcie mamy tę polisę ubezpieczeniową na nieprzewidywalne sytuacje. To może być także element przetargowy przy ewentualnym ustalaniu cen. Prawdopodobnie gaz, który będziemy ściągać będzie droższy od obecnego – powiedział Piotr Soroczyński.
Zdaniem Agnieszki Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej ceny gazu nie powinny ulec zmianie, dopóki Polska będzie importować gaz z Rosji.
- Warto pogłębiać szukanie kolejnych źródeł energii, by dywersyfikacja była jeszcze większa. Nie powinniśmy uzależniać się od jednego źródła dostaw gazu – podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Budowa gazoportu jest zakończona w stu procentach. W poniedziałek ma zacząć się jego - trwający pięć miesięcy - rozruch. Pierwsza dostawa gazu ma przypłynąć z Kataru na przełomie listopada i grudnia.
REKLAMA
Goście Pulsu Gospodarki rozmawiali także o dofinansowaniu górnictwa przez rząd oraz o tegorocznej nagrodzie Nobla w dziedzinie ekonomii.
Gospodarzem programu była Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/op/wt/iar
REKLAMA
Polecane
REKLAMA