Redyskonto

Pojęcie redyskonta należy powiązać z wekslem. Żeby pojęcie redyskonta było zrozumiałe trzeba zrozumieć czym jest weksel.

2014-04-25, 20:30

Redyskonto
Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest redyskonto i dlaczego aby zrozumieć jego rolę należy powiązać go z wekslem, tłumaczy Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Weksel jest formą papieru wartościowego, którym posiadacz tego papieru może żądać od jego wystawcy określonej sumy środków pieniężnych w określonym czasie – tłumaczy portalowi gospodarka.polskieradio.pl Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich.

Często weksel jest stosowany w obrotach handlowych, kiedy klient nie chce zapłacić na bieżąco, tylko z opóźnionym terminem.

̶  Wtedy klient wystawia weksel mówiąc wykonawcy że zapłaci na przykład za 30 dni. Często jednak ta osoba, która ma otrzymać pieniądze nie chce czekać aż 30 dni. Wówczas zwraca się do banku z prośbą, by bank odkupił od niego ten weksel. Bank jednak ponieważ pieniądze zostaną wypłacone przed upływem 30 dni, potrąci sobie kwotę wypłaconą o kwotę, która się nazywa dyskontem – tłumaczy Mariusz Zygierewicz.

Natomiast jeśli bank będzie chciał odzyskać środki pieniężne, może ten sam weksel przekazać do Banku Centralnego.

REKLAMA

̶  W naszym przypadku będzie to NBP, który odkupi taki weksel i wówczas mówimy o redyskoncie, bo znowu gotówka będzie pomniejszona o określoną sumę. Kiedy zapadnie termin wykupu takiego weksla, NBP przekaże ten papier do wystawcy żądając określonych środków pieniężnych – dodaje gość portalu.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej