Zgromadzenie Narodowe - wspólne zebranie Sejmu i Senatu
Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu będą 9. wyborami parlamentarnymi w Polsce zorganizowanymi od 1989 roku. Zostały zarządzone 17 lipca 2015 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
2015-10-23, 17:54
W Polsce Zgromadzenie Narodowe jest to łączne posiedzenie obu izb parlamentu - Sejmu i Senatu. Parlamentarzyści podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego są sobie równi, to znaczy nie funkcjonuje rozróżnienie na posłów i senatorów. W skład Zgromadzenia wchodzi 460 posłów i 100 senatorów. Kadencja Zgromadzenia Narodowego trwa 4 lata.
Zgromadzenie Narodowe nie ma określonego harmonogramu posiedzeń. Działa jednak na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. Jest zwoływane do wypełnienia którejś z kompetencji określonych w konstytucji: przyjęcia przysięgi prezydenckiej, uznania trwałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia - głosami 2/3 ustawowej liczby parlamentarzystów, postawienia prezydenta RP w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu - w tym przypadku do podjęcia uchwały głosami 2/3 głosów niezbędny jest wniosek 140 członków Zgromadzenia lub wysłuchania orędzia Prezydenta RP skierowanego do Zgromadzenia Narodowego, bez możliwości debaty.
W latach 1992-1997 Zgromadzenie Narodowe miało dodatkowo kompetencję uchwalenia Konstytucji.
W Polsce Zgromadzenie Narodowe, jako wspólne zebranie Sejmu i Senatu, funkcjonowało w latach 1922-1935 i od 1989 roku, kiedy to zostało przywrócone w wyniku umowy Okrągłego Stołu. Od tego czasu zebrało się 12 razy, między innymi w lipcu 1989 roku wybrało Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, w kwietniu 1997 roku uchwaliło Konstytucję RP, a w sierpniu 2015 roku odebrało przysięgę od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W okresie międzywojennym Zgromadzenie Narodowe funkcjonowało na podstawie konstytucji marcowej z 1921 roku. Dokonywało wyboru prezydenta Rzeczypospolitej - bezwzględną większością głosów i przyjmowało od niego przysięgę. Ponadto, artykuł 125 Konstytucji przewidywał, że co 25 lat Konstytucja ma być poddana rewizji przez Zgromadzenie Narodowe.
REKLAMA
Następnie instytucja ta została zniesiona przez konstytucję kwietniową z 1935 roku, osłabiającą władzę parlamentu na rzecz władzy wykonawczej. Zamieniono Zgromadzenie Narodowe na Zgromadzenie Elektorów, w którego skład wchodzili: premier, prezes Sądu Najwyższego, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych oraz 75 elektorów wybieranych w dwóch trzecich spośród posłów na Sejm i w jednej trzeciej spośród senatorów.
W 1989 roku Zgromadzenie Narodowe zostało przywrócone w wyniku umowy Okrągłego Stołu. Obecnie obrady Zgromadzenia Narodowego zwołuje marszałek Sejmu, który również im przewodniczy. W jego zastępstwie czyni to marszałek Senatu.
IAR, to
REKLAMA