Wybory parlamentarne 2015: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa. Ekonomista o zadaniach dla nowego rządu

Zdaniem analityków pierwsza reakcja rynków na wynik wyborów parlamentarnych może być nieco nerwowa i w krótkim okresie złoty może tracić na wartości, ale rynki uspokoi to, że władza trafiła w ręce jedne partii – Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko zależeć będzie jednak od tego, czy PiS zrealizuje swoje wyborcze obietnice.

2015-10-26, 15:01

Wybory parlamentarne 2015: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa. Ekonomista o zadaniach dla nowego rządu

Posłuchaj

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha: gotowa lista wadliwych przepisów jest od kilku lat w Ministerstwie Gospodarki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ekonomiści mają nadzieję, że nie i podpowiadają, co należałoby zrobić, żeby nasza gospodarka rozwijała się szybciej.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku, płacy minimalnej czy uszczelnienie systemu podatkowego. Pomysłów na to jakie rozwiązania wpłyną na rozwój gospodarki jest dużo. Ale jak twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, działania, które trzeba podjąć nie dotyczą żadnej z tych sfer. Gotowa lista wadliwych przepisów jest od kilku lat w Ministerstwie Gospodarki.

Powiązany Artykuł

kaczyński 1200 pap.jpg
PiS wygrywa wybory, oto gospodarcze obietnice partii

- Lista z oficjalnego komunikatu sprzed wielu lat liczy kilkanaście tysięcy szkodliwych przepisów i trudno analizować poszczególne przepisy, bo dopiero w całości tworzą konsekwentny, szkodliwy system, który przynosi straty polskim przedsiębiorcom, idące w dziesiątki miliardów złotych rocznie, co jak porównamy do strat wynikających z rosyjskiego embarga w wysokości 2 mld zł pokazuje dopiero prawdziwą skalę działania tych szkodliwych przepisów – mówi ekspert.

REKLAMA

Potrzebna zmiana szkodliwych przepisów

Trzeba więc zmienić przepisy na takie, które pozwolą działać przedsiębiorcom.

- Dzisiaj polski przedsiębiorca, prawie dwa miesiące ze swojego życia poświęcać na obowiązki administracyjne, które nie służą ani administracji, ani jemu. Zamiast ten czas wykorzystywać do budowania firmy, zwiększać skalę swojej aktywności, to ją marnuje na czynności kompletnie nikomu niesłużące. Dlatego ciągle mamy tak duży dystans do innych gospodarek krajów Unii Europejskiej, ze względu na czas, który nieefektywnie wykorzystujemy – zaznacza ekonomista.

Trzeba dać szansę przedsiębiorcom, a płace wzrosną

Jeżeli da się możliwości przedsiębiorcom, wpłynie to pozytywnie na płace i nie będzie ich trzeba podwyższać w sposób ustawowy.

- Tak jak przed rokiem 2008, w Polsce bardzo szybko rosły wynagrodzenia, a polscy pracownicy byli ściągani z Londynu i innych stolic europejskich, dlatego że brakowało u nas rąk do pracy. W niektórych branżach płacono porównywalnie do tego, ile polscy obywatele zarabiali za granicą – podkreśla ekspert.

REKLAMA

Według Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha to jedyna słuszna metoda pobudzania polskiej gospodarki.

Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera o zwycięstwie partii w wyborach parlamentarnych.

Źródło: TVN24/x-news

Sylwia Zadrożna, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej