Wszystkich Świętych. Drugi dzień kwesty na Starych Powązkach. "Tu zapisana jest cała historia Warszawy"

Około 250 osób ze świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego bierze udział w 41. kweście na rzecz Starych Powązek. Środki zebrane w tym roku zostaną przeznaczone m.in. na odrestaurowanie zabytkowej kaplicy Epsteinów. Kwesta zakończy się w niedzielę wieczorem.

2015-11-01, 13:49

Wszystkich Świętych. Drugi dzień kwesty na Starych Powązkach. "Tu zapisana jest cała historia Warszawy"

Posłuchaj

Jak mówi Marcin Święcicki ze Społecznego Komitetu Ratowania Starych Powązek, już wiadomo na co zostaną przeznaczone pieniądze z tegorocznej kwesty (IAR)
+
Dodaj do playlisty

<<<Wszystkich Świętych. "Każdy może być świętym">>>

Datki zbierają m.in. Marian Opania, Wojciech Młynarski, Andrzej Blikle, Anna Nehrebecka, Danuta Szaflarska, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Anna Gzyra i Joanna Jabłczyńska. Towarzyszą im także członkowie zespołu Mazowsze oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Aktorka Maja Komorowska, która bierze w zbiórce udział po raz czterdziesty, powiedziała, że ludzie są cały czas bardzo hojni.

Posłuchaj

Maja Komorowska o kweście na warszawskich Powązkach (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

To już 41. kwesta na rzecz renowacji grobów na Starych Powązkach organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Zapoczątkowana została w 1975 roku przez publicystę, krytyka muzycznego i działacza społecznego - Jerzego Waldorffa.

REKLAMA

Nieżyjący już Jerzy Waldorff organizator i przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, w 1997 roku, podczas kolejnej zbiórki pieniędzy przypominał, że Powązki to więcej niż cmentarz, bo jest tu "zapisana cała historia Warszawy".

Na Starych Powązkach kwestuje w tym roku około 250 osób, głównie, jak zresztą co roku, aktorów i ludzi kultury. Pieniądze będą zbierać między innymi: Marian Opania, Wojciech Młynarski, Andrzej Blikle, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Anna Nehrebecka i  Maja Komorowska, która bierze udział w zbiórce po raz czterdziesty. Jak mówi, ludzie są cały czas bardzo hojni.

Dzięki zbiórkom, przez 40 lat udało się wyremontować ponad 1400 zabytkowych obiektów na Starych Powązkach.

Pierwszy dzień kwesty

Już w sobotę na Starych Powązkach kwestowali aktorzy: między innymi Wojciech Wiliński i Joanna Trzepiecińska i dziennikarze: m.in.Tomasz Siekielski, Grzegorz Miecugow i Jerzy Iwaszkiewicz. W sumie udało się zebrać 45 tysięcy złotych.

REKLAMA

TVN24/x-news

Organizatorzy kwesty chcą w tym roku zebrać ponad 200 tysięcy złotych. Dzień Wszystkich Świętych, to najbardziej pracowity czas dla kwestarzy. Jak mówi Marcin Święcicki ze Społecznego Komitetu Ratowania Starych Powązek, już wiadomo na co zostaną przeznaczone pieniądze z tegorocznej kwesty.

- Wybieramy takie obiekty, które są najbardziej zagrożone i wymagają pilnej interwencji. Oprócz tego chcemy odnowić tablice upamiętniające żołnierzy insurekcji kościuszkowskiej i Powstania Listopadowego - mówi Marcin Święcicki.

Najbliższe prace obejmą także między innymi renowację kaplicy rodziny Epsteinów.

REKLAMA

W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 160 tysięcy złotych:

TVN24/x-news

Renowacja mogił powstańczych

W Warszawie odbywa się także zbiórka na rzecz odnowienia zniszczonych powstańczych mogił i miejsc pamięci. Wolontariusze kwestują na stołecznych cmentarzach, datki można także wrzucać do skarbonki w Muzeum Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Celem kwesty jest odtworzenie i odrestaurowanie zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, a także odnowienie miejsc pamięci powstania, głównie pomników i tablic pamiątkowych, na terenie kraju.

Zbiórka ma miejsce m.in. na terenie Wojskowych Powązek i Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich".

Można ją również wspomóc, wrzucając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ramach odbywającej się od 2004 r. kwesty zgromadzono ponad 430 tys. zł. Społecznie prowadzi ją Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Co roku biorą w niej udział wolontariusze współpracujący z Muzeum zaopatrzeni w specjalny identyfikator i puszkę kwestarską.

REKLAMA

- Od dziesięciu lat prowadzimy zbiórki pieniędzy na rzecz budowy i renowacji mogił powstańczych. W tym czasie udało się wyremontować ponad 70 zaniedbanych i zniszczonych mogił. Wiele grobów było już całkowicie zatartych, tak że nie było wiadomo, kto tam leży - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej