UE zwiększa pomoc dla syryjskich uchodźców w Jordanii

Unia Europejska zwiększy pomoc finansową dla syryjskich uchodźców w Jordanii o 28 mln euro - poinformował w niedzielę unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides podczas wizyty w obozie dla uchodźców w pobliżu Ammanu.

2015-11-01, 20:30

  UE zwiększa pomoc dla syryjskich uchodźców w Jordanii

Stylianides wyjaśnił, że dodatkowa pomoc dla uchodźców staje się coraz bardziej konieczna wraz ze zbliżaniem się zimy; dodał jednak, że takie wsparcie nie jest wystarczające i tylko "rozwiązanie polityczne może położyć kres kryzysowi w Syrii".

- Tylko wtedy Syryjczycy będą mogli ujrzeć lepszą przyszłość - dodał Stylianides.

Wraz z tą najnowszą transzą liczącą 28 mln euro całkowita pomoc finansowa UE udzielona Jordanii od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku wynosi 198 mln euro.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

merkel 1200.jpg
Bawaria ma dość imigrantów. Ultimatum dla Angeli Merkel

Ta kolejna transza "ma przede wszystkim pomóc organizacjom, które są naszymi partnerami, w przygotowaniu rodzin uchodźców do przetrwania zimy. Życie codzienne w obozach staje się coraz trudniejsze i dlatego właśnie pomoc jest teraz tak ważna" - podkreślił Stylianides.

Według danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), Jordania przyjęła ponad 600 tys. imigrantów z Syrii, jednak jordańskie władze uważają, że realna liczba uchodźców jest dwukrotnie wyższa.

Z Jordanii Stylianides uda się do Libanu, gdzie schronienie znalazło ponad 1,1 mln uchodźców z Syrii.

RUPTLY/x-news

REKLAMA

Wojna domowa w Syrii trwa od przeszło czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

W syryjskiej wojnie zginęło ponad 260 tysięcy ludzi, a kilka milionów opuściło kraj.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

REKLAMA

PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej