Oskar Sosnowski. Architekt na posterunku
- Sposób jego widzenia historii architektury był niesłychanie pogłębiony, on przeczytał masę rzeczy. Chciał, żeby w obrębie zakładu pracowali ludzie różnych poglądów, różnej specjalności. Tam byli architekci, historycy sztuki, etnografowie i historycy – wspominał swojego mistrza prof. Jan Zachwatowicz.
2022-11-06, 05:40
6 listopada 1880 roku urodził się Oskar Sosnowski, architekt i konserwator zabytków, profesor Politechniki Warszawskiej tworzący w nurcie modernizmu.
Był autorem projektów wielu kościołów, między innymi kościoła św. Rocha w Białymstoku i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie. Zajmował się też urbanistyką, czego wyrazem jest projekt miasta ogrodu Czerniaków.
Po odzyskaniu niepodległości zainicjował powstanie Towarzystwa Urbanistów Polskich, a w 1923 roku założył Zakład Architektury Polskiej na Politechnice Warszawskiej. Tam zajmował się inwentaryzacją i pomiarami architektury monumentalnej i ludowej. Systematycznie badał zabytki Warszawy, Zamościa i Podhala.
- Stworzył zakład, który w historii polskiej architektury odegrał znakomitą rolę. Zgromadził w nim wielu uczonych z różnych dziedzin, poczynając od historii sztuki, a kończąc na specjalistach od mebli czy konstrukcji budowalnych - wspominał na antenie Polskiego Radia Kazimierz Piechotka, student profesora Sosnowskiego.
REKLAMA
Posłuchaj
We wrześniu 1939 roku, po decyzji o obronie Warszawy, Oskar Sosnowski opuścił własne mieszkanie i przeniósł się na Politechnikę Warszawską. Chciał być bliżej zbiorów, by je chronić w razie zagrożenia. Zginął na posterunku 24 września 1939 roku.
- O śmierci profesora dowiedzieliśmy się po upadku Warszawy. Coś w rodzaju niepisanego testamentu trwało przez cały czas okupacji. Tak jak on dążyliśmy do zachowania zbiorów i kontynuowania jego pracy – mówił gość audycji.
Posłuchaj o prof. Oskarze Sosnowskim w audycji z cyklu "Biografia dźwiękowa".
REKLAMA