Wilhelm II – pruski militarysta
9 listopada 1918 zdetronizowano cesarza Wilhelma II. Oznaczało to upadek Cesarstwa Niemieckiego i narodziny Republiki Weimarskiej.
2018-11-09, 08:00
Posłuchaj
- Niemcy, kraj wówczas rzeczywiście wielki, pod każdym względem przodujący w Europie, nie zasługiwał na tak operetkowego władcę – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański.
Początki panowania
Wilhelm II, wnuk królowej Wiktorii, został cesarzem Niemiec w 1888 roku. Jedną z jego pierwszych decyzji była dymisja kanclerza Otto von Bismarcka – architekta niemieckiej potęgi. Polityka genialnego, dalekowzrocznego, a przy tym niezwykle elastycznego. Tych wszystkich cech Wilhelmowi II zabrakło.
Na czele państwa przez trzydzieści lat stała postać budząca politowanie i strach. Operetkowa i groźna zarazem. Za panowania Wilhelma II Niemcy stały się państwem imperialnym, potężnym i scentralizowanym. Nie była to jednak zasługa cesarza, ale Bismarcka i jego następców – Bülowa i Capriviego.
Twórca imperium kolonialnego Niemiec
Wilhelm II przy każdej okazji szukał pretekstu do wojny. Zakończył niemiecki sojusz z Rosją, wszedł w konflikty z Francją i Wielką Brytanią. Był zwolennikiem imperium kolonialnego i szeroko zakrojonych zbrojeń morskich – Jeśli mówimy o nowej koncepcji polityki zagranicznej, to raczej jest to brak koncepcji, bo nie można się konfliktować ze wszystkimi – zastanawiał się historyk prof. Marian Wojciechowski w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".
REKLAMA
Imperialistyczna polityka Wilhelma II walnie przyczyniła się do wybuchu I wojny światowej. W 1914 roku w sposób kabotyński głosił: "Żołnierze niemieccy powrócą jako zwycięzcy z frontu zanim opadną liście z drzew".
Abdykacja
Po przegranej wojnie Wilhelm II stał się bankrutem politycznym. W 1918 roku abdykował i wyjechał do Holandii, gdzie mieszkał do śmierci w 1941 roku.
- Człowiek na pograniczu zdrowia psychicznego. Pozer, który sześciokrotnie w ciągu dnia przebierał się w mundury historyczne, a jego dwór był jedną, niekończącą się maskaradą – mówił Marek Urbański.
Posłuchaj dyskusji historyków prof. Ludwika Malinowskiego i dr Piotra Szlanty w audycji z cyklu "Na historycznej wokandzie".
mjm
REKLAMA
REKLAMA