Kryzys migracyjny. Ruszył szczyt Unia Europejska - Afryka

W stolicy Malty, Valletcie, rozpoczął się w środę szczyt przywódców państw UE i krajów Afryki, który ma poszukać wspólnych rozwiązań w obliczu kryzysu migracyjnego. Mają przyjąć plan konkretnych działań oraz zmobilizować dodatkowe wsparcie finansowe dla Afryki.

2015-11-11, 19:40

Kryzys migracyjny. Ruszył szczyt Unia Europejska - Afryka
Imigranci z Afganistanu na ulicy w Atenach. Foto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Posłuchaj

Szczyt przywódców UE i Afryki ws. migracji. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W spotkaniu biorą udział 63 delegacje, którym w większości przewodniczą szefowie państw i rządów. Na Malcie nie ma polskiego przywódcy ze względu na zwołane na 12 listopada inauguracyjne posiedzenie Sejmu, na którym premier Ewa Kopacz ma złożyć dymisję rządu.

W czwartek, po zakończeniu szczytu, odbędzie się nieformalnie spotkanie przywódców Unii Europejskiej. Polskę reprezentować będzie premier Czech Bohusław Sobotka.

Powiązany Artykuł

sobotka1200.JPG
Premier Czech: otrzymałem stanowisko Polski i je przedstawię

Unia ma nadzieję, że decyzje szczytu pomogą ograniczyć napływ uchodźców i imigrantów do Unii. Według najnowszych danych unijnej agencji Frontex od początku roku do UE dostało się nielegalnie 1,2 mln osób. Obecnie jeden na siedmiu migrantów dociera do Europy przez środkową część Morza Śródziemnego z Afryki, a pozostali przeprawiają się z Turcji przez Grecję i Bałkany Zachodnie. Przybysze z Afryki to w dużej części imigranci ekonomiczni, ale także uchodźcy z niestabilnych i niebezpiecznych krajów, jak Erytrea, Sudan Południowy czy Somalia.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

REKLAMA

- Kraje afrykańskie i kraje UE mają wspólne interesy. My musimy pomóc Afrykanom w rozwiązywaniu problemów uchodźców, które tam także występują, a Afrykanie muszą nam pomóc ograniczyć napływ uchodźców do Europy, a może nawet go zahamować. I o tym będziemy rozmawiać - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przed rozpoczęciem szczytu.

Unia Europejska jest gotowa zwiększyć wsparcie dla krajów najuboższych, by pomóc im walczyć z biedą i przestępczością, która często jest powodem emigracji do Europy. Wspólnota chce także rozszerzyć możliwości legalnej migracji dla młodych ludzi. W zamian jednak - jak mówiła niemiecka kanclerz Angela Merkel - oczekuje współpracy w zatrzymaniu fali nielegalnych migrantów. - Obok oferowania pomocy musimy też jasno określić nasze oczekiwania i żądania - powiedziała przed spotkaniem.

"Razem walczyć z problemem migracji"

Unijni przywódcy oczekują, że kraje afrykańskie będą współpracować m.in. w zakresie identyfikacji własnych obywateli, którzy już są na terenie w Unii, ale nie mają szans na azyl oraz przyspieszą procedury powrotów. - Jedyną drogą, by walczyć z problemem migracji jest robić to wspólnie. Razem - to kluczowe słowo tego spotkania - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Zapowiadany plan działań, który zostanie przyjęty na szczycie, ma być zakrojony zarówno na dłuższy, jak i na krótszy czas. Ma on pomóc w zwalczaniu przyczyn migracji, czyli biedy i niestabilności w Afryce. Unia ma też otworzyć więcej kanałów legalnej imigracji z krajów afrykańskich, np. poprzez podwojenie liczby stypendiów dla studentów i kadry naukowej. Zamierza też zwiększyć pomoc dla uchodźców w Afryce oraz lepiej zapobiegać katastrofom statków, którymi imigranci przeprawiają się do Europy. Wspólnym celem ma być też nasilenie walki z przemytnikami migrantów.

REKLAMA

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej